Nawigacja

Aktualności

Ponad 200 plansz wystawy IPN „TU rodziła się Solidarność” już 31 sierpnia na placu Solidarności w Gdańsku!

700 strajkujących zakładów pracy, około milion ludzi protestujących. Blisko 600 fotografii i dokumentów. Uroczystej prezentacji dokonał prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Karol Nawrocki.

Na placu Solidarności w Gdańsku 31 sierpnia odbyła się prezentacja ponad 200 plansz wystawy plenerowej IPN „TU rodziła się Solidarność”. Uroczystego otwarcia dokonał prezes IPN dr Karol Nawrocki.

– Za blisko milionem strajkujących w lipcu i sierpniu 1980 r. (…) kryją się nie tylko liczby, ale są to konkretne emocje, ludzkie dramaty, meandry podejmowanych decyzji, radości i smutki, rozmaite ryzyka – mówił.

– Ta wystawa powstała po to, aby opowiadać o Polsce wolnej, suwerennej i niepodległej. Polsce, która rodziła się w zderzeniu z nieludzkim systemem – dodał.

Głos zabrał również Adam Hlebowicz, dyrektor Biura Edukacji Narodowej IPN. 

– Jestem szczęśliwy, że te ponad 200 paneli wyjątkowej wystawy IPN mogło właśnie dzisiaj, 31 sierpnia, stanąć w miejscu historycznym, na placu Solidarności – zaznaczył dyrektor BEN, który zaprezentował najnowszy katalog wystawy „TU rodziła się Solidarność”, a następnie wręczył go Krzysztofowi Dośli, przewodniczącemu Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność”.

– Chciałbym podziękować pracownikom Instytutowi Pamięci Narodowej za tę wystawę, która odnosi się do wszystkich miejsc, gdzie Polki i Polacy postanowili upomnieć się o godność człowieka, człowieka pracy – podkreślił Krzysztof Dośla.

W uroczystości, którą poprowadził Krzysztof Drażba (naczelnik OBEN IPN Gdańsk) uczestniczyli m.in. Kacper Płażyński, poseł na Sejm RP, Marzena Kruk, dyrektor Archiwum IPN, prof. Mirosław Golon, dyrektor IPN Gdańsk, prezes Radia Gdańsk dr Adam Chmielecki, przedstawiciele „Solidarności”, delegacja Europejskiego Centrum Solidarności, przedstawiciele mediów, członkowie instytucji, organizacji i stowarzyszeń oraz mieszkańcy Gdańska.

Ekspozycja będzie dostępna dla zwiedzających do 29 października.

Przed otwarciem wystawy delegacja IPN na czele z prezesem dr. Karolem Nawrockim złożyła kwiaty przed Pomnikiem Poległych Stoczniowców.

 

Okolicznościowy film z wydarzenia

 

1 lipca 2020, dokładnie w rocznicę rozpoczęcia słynnych strajków, zwanych potocznie „sierpniowymi”, Instytut Pamięci Narodowej zainaugurował obchody 40. rocznicy powstania Solidarności. Z tej okazji rozpoczął ekspozycję cyklu wystaw „TU rodziła się Solidarność”, które przypominają o powstawaniu tego wolnościowego ruchu nie tylko w wielkich miastach, ale także w małych miejscowościach, które nigdy nie pojawiły się w czołówkach medialnych.

Ekspozycja składa się z części ogólnopolskiej, części regionalnych oraz lokalnych ukazujących powstawanie Solidarność w niemal każdym zakątku naszego kraju.

W 2020 roku wystawa eksponowana była w 58 miastach. W rocznicę podpisania Porozumienia Gdańskiego ekspozycje z całej Polski stanęły na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie.

26 marca 2021 roku, w 16 miastach w Polsce, rozpoczęła się druga odsłona wystawy „TU rodziła się Solidarność”. W kolejnych miesiącach IPN prezentował ekspozycję w następnych miejscowościach.


Wprowadzenie przez władze PRL podwyżki cen na artykuły spożywcze 1 lipca 1980 r., wywołało falę krótkich, spontanicznych, niekiedy kilkugodzinnych strajków. W lipcu największy zasięg przybrały na Lubelszczyźnie. Władze spełniały lokalne postulaty robotników, ale protesty obejmowały kolejne ośrodki. W połowie sierpnia zastrajkowała Stocznia Gdańska. Powstały 16 sierpnia 1980 r. Międzyzakładowy Komitet Strajkowy ogłosił 21 postulatów, wśród nich żądanie wolnych związków zawodowych – co zdobyło poparcie w setkach zakładów pracy w całej Polsce.

Powiązane wiadomości

do góry