W dniu 31 sierpnia br. obchodziliśmy 41. rocznicę Sierpnia '80 i powstania NSZZ „Solidarność”. Główna część państwowych uroczystości, z udziałem przedstawicieli najwyższych władz Rzeczypospolitej, odbyła się w historycznej Sali BHP i na placu Solidarności.
W Sali BHP odbyło się spotkanie rocznicowe, w czasie którego wręczane były szczególnie uzdolnionej młodzieży stypendia NSZZ „Solidarność”. Spotkanie rozpoczęło się od okolicznościowych przemówień, m.in. premiera Mateusza Morawieckiego i przewodniczącego NSZZ „Solidarność” Piotra Dudy. Odczytany został także list od Prezydenta RP Andrzeja Dudy.
Wśród gości obecna była delegacja Instytutu Pamięci Narodowej na czele z prezesem dr. Karolem Nawrockim, a także dyrektor Archiwum Marzeną Kruk i dyrektorem Oddziału w Gdańsku prof. Mirosławem Golonem. Prezes IPN (który chwilę wcześniej odsłonił na pl. Solidarności składającą się z 200 paneli wystawę pt. „TU rodziła się Solidarność”) skierował słowo do zgromadzonych gości:
„Solidarność” stała się toposem, stała się zbiorem wszystkich polskich cech, przywiązania do wolności, do samorządności, do odpowiedzialności społecznej. To bardzo ważny dzień w polskiej historii, dzięki któremu dzisiaj oddajemy wielką cześć wszystkim członkom „Solidarności” i bohaterom naszej wolności – podkreślił przedstawiciel IPN.
Po południu na pl. Solidarności odbyło się złożenie kwiatów przy historycznej Bramie nr 2 Stoczni Gdańskiej. Wiązanki w pierwszej kolejności złożyli przedstawiciele rządu Rzeczypospolitej, a w imieniu Instytutu Pamięci Narodowej prezes IPN dr Karol Nawrocki oraz dyrektor oddziału w Gdańsku prof. Mirosław Golon.
Następnie prezes IPN dr Karol Nawrocki udał się do Bazyliki św. Brygidy, gdzie odbyła się uroczysta Msza święta w rocznicę Sierpnia '80, koncelebrowana przez abp. metropolitę gdańskiego Tadeusza Wojdę.
Osobną uroczystość zorganizowało również Stowarzyszenie „Godność” na czele z prezesem Czesławem Nowakiem. Stowarzyszenie zrzesza działaczy „Solidarności”, związanych głównie (choć nie tylko) z gdańskim portem i stoczniami. W Sierpniu '80 osoby te szczególnie zasłużyły się dla powstania i działalności „Solidarności”.
Przedstawiciele Stowarzyszenia, zaproszenie goście, a z ramienia IPN delegacja pracowników Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa na czele z naczelnik Katarzyną Lisiecką złożyła kwiaty pod pomnikami papieża Jana Pawła II i prezydenta Ronalda Reagana (na Przymorzu) i Anny Walentynowicz (we Wrzeszczu).
Poniżej prezentujemy harmonogram uroczystości i inicjatyw Instytutu Pamięci Narodowej (oraz partnerów), które odbyły się z okazji 41. rocznicy Sierpnia '80 i powstania NSZZ „Solidarność”.
- Uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych Krzyży Wolności i Solidarności w Sali BHP w Gdańsku o godz. 11.00. Odznaczonych zostanie 56 osób. Uroczystości będzie towarzyszył występ artystyczny: Leszek Czajkowski i Paweł Piekarczyk;
- Na placu Solidarności w Gdańsku o 13.30 odbędzie się prezentacja ponad 200 plansz wystawy IPN „TU rodziła się Solidarność”;
- Uroczystość w sali BHP o godz. 14.00;
- Uroczystości na placu Solidarności w Gdańsku o godz. 16.00 – złożenie kwiatów koło Bramy nr 2 Stoczni Gdańskiej;
- Uroczysta Msza św. o godz. 17.00 w bazylice p.w. św. Brygidy w Gdańsku.
20 sierpnia w 40. rocznicę I Przeglądu Piosenki Prawdziwej premiera publikacji IPN Gdańsk „Słowem i pieśnią. I Przegląd Piosenki Prawdziwej »Zakazane Piosenki«. Hala Olivia, 20–22 sierpnia 1981 roku” autorstwa Tomasza Słomczyńskiego;
30 sierpnia o godz. 10.00-12.00 pracownicy IPN Gdańsk dr Piotr Brzeziński i Robert Chrzanowski wezmą udział w konferencji online „Walka o pamięć – dorobek i spuścizna NSZZ Solidarność” organizowanej przez Fundację Pomorska Inicjatywa Historyczna i prezydenta Gdyni Wojciecha Szczurka. O godz. 17.30 odbędzie się strajkowa biesiada, podczas której uczestnicy otrzymają kolejny, IX tom albumu „Ludzie Sierpnia ‘80 w Gdyni”. Autorami tegorocznej edycji publikacji Fundacji Pomorska Inicjatywa Historyczna są Robert Chrzanowski (IPN Gdańsk) i Małgorzata Sokołowska;
7 października wyemitowana zostanie debata online IPN Gdańsk dotycząca I Krajowego Zjazdu Delegatów NSZZ „Solidarność”. Premiera zaplanowana została na 40-lecie zakończenia zjazdu;
Dr Piotr Brzeziński (OBBH IPN Gdańsk) wziął udział w audycji Radia Gdańsk „Co za historia”, dotyczącej wydarzeń z 1976 roku i ich wpływu na Sierpień ’80;
W tym roku ukaże się także drugie wydanie książki „»Nigdy przed mocą nie ugniemy szyi«. Obóz internowania w Potulicach 1981-1982” autorstwa Sylwii Galij-Skarbińskiej i Wojciecha Polaka.
Zapraszamy również na portal IPN polskiemiesiace.ipn.gov.pl.
Uwaga: mogą wystąpić zmiany w programie, m. in. z uwagi na obostrzenia sanitarne.
Aktualizacje na bieżąco będziemy zamieszczać na naszej stronie internetowej.