Nawigacja

Aktualności

Uroczystość wręczenia Krzyża Kawalerskiego Orderu Odrodzenia Polski oraz Krzyży Wolności i Solidarności – Gdańsk, 31 sierpnia 2021

W imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy odznaczenia wręczył prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Karol Nawrocki.

W sali BHP w Gdańsku 31 sierpnia odbyła się uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych działaczom opozycji wobec dyktatury komunistycznej z lat 1956-1989. W imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy odznaczenia wręczył prezes IPN dr Karol Nawrocki. 

– Bohaterowie naszej wolności, mojej wolności, wolności mojego pokolenia ludzi urodzonych w latach 80. i 90. (…) to wielki zaszczyt w imieniu prezydenta RP Andrzeja Dudy móc wręczyć te odznaczenia (…). W ich formę wpisany jest symbol, który wrósł w tożsamość Rzeczpospolitej. Krzyż jest nie tylko symbolem cierpienia, ale też symbolem poświęcenia dla drugiego człowieka oraz symbolem miłosierdzia – mówił prezes IPN.

– Dzisiaj, w rzeczywistości XXI w. za to, co zrobiliście dla przyszłości, dla przyszłych pokoleń, Polska chce Wam podziękować – zwrócił się do odznaczonych.

W imieniu uhonorowanych głos zabrał Jerzy Grzywacz, powstaniec warszawski, a jednocześnie opozycjonista i działacz „Solidarności” w okresie PRL, który podziękował wszystkim zebranym za ich wkład w walkę o wolną i suwerenną Polskę.

W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, delegacja „Solidarności” na czele z przewodniczącym Piotrem Dudą, opozycjoniści, mieszkańcy Pomorza. Instytut reprezentowała Marzena Kruk, dyrektor Archiwum IPN, prof. Mirosław Golon, dyrektor IPN Gdańsk oraz pracownicy IPN Oddział w Gdańsku.

Odznaczenia zostały wręczone następującym osobom:

Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (za wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce, za osiągnięcia w podejmowanej z pożytkiem dla kraju pracy zawodowej i społecznej):

  • Pan Konrad Hugo Ałunowski

Krzyż Wolności i Solidarności (za zasługi w działalności na rzecz niepodległości i suwerenności Polski oraz respektowania praw człowieka w Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej):

1. Pan Antoni Wojciech Dąbrowski

2. Pan Adam Piotr Fleks

3. Pan Edward Roman Formela

4. Pan Anna Julia Gadziałowska

5. Pan Lech Franciszek Garbulewski

6. Pan Bogdan Grabowski

7. Pan Jerzy Witold Grzywacz

8. Pani Anna Monika Hawańczak

9.  Pani Ewa Jażdżewska

10.  Pan Kazimierz Kacicki

11.   Pan Mirosław Korsak

12.   Pan Mieczysław Henryk Mazurek

13.   Pan Wojciech Ochwat

14.  Pan Tomasz Jarosław Osowski

15.  Pani Ewa Ossowska

16. Pani Stefania Pacocha

17. Pan Sylwester Pluta

18. Pan Roman Krzysztof Polcyn

19. Pan Wiesław Ratkiewicz

20. Pan Andrzej Rudkowski

21. Pan Bogdan Kazimierz Skrzypniak

22. Pan Wiesław Michał Słomiński

23. Pani Marzena Krystyna Sobolewska

24. Pan Marek Janusz Stanisławski

25. Pani Grażyna Sylwana Stankiewicz

26. Pan Janusz Stywa

27. Pan Marek Wojciech Szeniawski

28. Pan Kazimierz Seweryn Tur

29. Pan Mirosław Marian Urbanowicz

30. Pan Zbigniew Karol Wasilewski

31. Pan Krzysztof Józef Wcisło

32. Pan Stanisław Wieczorkiewicz

33. Pan Ryszard Winerowicz

34. Pan Wiesław Tadeusz Wodyk

35. Pan Stanisław Wyrembak

36. Pan Jan Edward Zięba

Pośmiertnie:

37. Ks. Leszek Kuczyński

38. Pani Barbara Małgorzata Kurek

39. Pan Leszek Juliusz Lackorzyński  

40. Pan Zygmunt Sabatowski

 

 

Uroczystość zwieńczy występ artystyczny (wystąpią Leszek Czajkowski i Paweł Piekarczyk).


Krzyż Wolności i Solidarności został ustanowiony przez Sejm 5 sierpnia 2010 roku. Po raz pierwszy przyznano go w czerwcu 2011  roku przy okazji obchodów 35. rocznicy protestów społecznych w Radomiu. Krzyż nadawany jest przez Prezydenta RP, na wniosek Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej, działaczom opozycji wobec dyktatury komunistycznej, za działalność na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości i suwerenności lub respektowanie praw człowieka w PRL.  Źródłem uchwalenia Krzyża Wolności i Solidarności jest Krzyż Niepodległości z II Rzeczypospolitej.

do góry