Nawigacja

Aktualności

W przeddzień rocznicy Wielkich Porozumień Gdańskich wspominamy niezwykłego gdyńskiego Kapelana Solidarności ks. prałata, mjr. Hilarego Jastaka (1914-2000). – Gdynia, 30 sierpnia 2021

Kwiaty pod gdyńskim pomnikiem ks. Hilarego Jastaka złożył dyrektor Oddziału IPN w Gdańsku prof. Mirosław Golon.

 • Prof. Mirosław Golon, dyrektor Oddziału IPN w Gdańsku

Wspaniała postać wybitnego gdyńskiego kapłana, z wielkim patriotycznym życiorysem najlepiej uosabia polską walkę o wolność w XX wieku. Ksiądz Hilary Jastak to bohater czasów II wojny światowej – najstraszniejszej z wojen, gdy został kapelanem Armii Krajowej. To kapłan niezłomny okrutnych lat stalinowskich, prześladowany za umiłowanie  Boga i Ojczyzny. W zwycięskiej dekadzie „Solidarności”, obok Andrzeja Kołodzieja, to właśnie ksiądz Jastak jest jednym z największych bohaterów solidarnościowego zrywu.

W rocznicę „Solidarności” prof. Mirosław Golon, dyrektor Oddziału IPN w Gdańsku złożył kwiaty przy gdyńskim upamiętnieniu kapłana. Wieniec od Instytutu Pamięci Narodowej spoczął także pod gdyńskim pomnikiem Grudnia '70, w czasie oficjalnych obchodów 41. rocznicy Sierpnia '80 w Gdyni.

 • #3
  #3
 • #4
  #4
 • #5
  #5

 

Zapraszamy do zapoznania się z artykułem poświęconym ks. Hilaremu Jastakowi, który ukazał się w grudniowym numerze „Biuletynu IPN” z 2018 r. Numer jest dostępny w całości na stronie internetowej IPN.

do góry