Nawigacja

Aktualności

IPN Gdańsk prezentuje kolejną tablicę poświęconą pamięci ppor. Zdzisława Badochy „Żelaznego” i jego szwadronu żołnierzy 5. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej

„Chcemy w ten sposób upamiętnić słynny, brawurowy rajd oddziału »Żelaznego« i jego zwycięskie potyczki z funkcjonariuszami aparatu władzy komunistycznej”.

Oddziałowe Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Gdańsku zrealizowało kolejną tablicę poświęconą pamięci ppor. Zdzisława Badochy „Żelaznego” i jego szwadronu żołnierzy 5. Wileńskiej Brygady AK.

Tablica zostanie uroczyście odsłonięta na budynku Szkoły Podstawowej w Bączu, po tym jak uczniowie placówki wrócą do zajęć szkolnych po epidemii. Podczas uroczystości pedagogom i ich podopiecznym wręczymy publikację IPN „Żelazny od Łupaszki. Ppor. Zdzisław Badocha (1925–1946)”.

Podobną tablicę IPN Gdańsk odsłonił rok temu (23 maja) na Szkole Podstawowej im. Danuty Siedzikówny „Inki” w Podjazach.

Inicjatorem powstania cyklu tablic upamiętniających ppor. Zdzisława Badochę „Żelaznego” i jego szwadron żołnierzy 5. Wileńskiej Brygady AK był Kazimierz Socha Borzestowski, kartuski działacz społeczny, burmistrz Kartuz w latach 2000-2002, wiceprezes Zarządu Okręgu Kaszubsko-Pomorskiego Piłsudczyków RP, prezes Towarzystwa Upiększania Miasta Kartuzy. Od wielu lat zaangażowany w działania zmierzające do utrwalenia pamięci o żołnierzach wyklętych. Odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi.

– W ten sposób chcemy upamiętnić słynny, brawurowy rajd oddziału „Żelaznego” po pomorskich miejscowościach w maju 1946 r. i jego zwycięskie potyczki z funkcjonariuszami aparatu władzy komunistycznej – Urzędu Bezpieczeństwa i Milicji Obywatelskiej – podkreśla Katarzyna Lisiecka, naczelnik OBUWiM IPN Gdańsk.

Żołnierze „Żelaznego” w dniu 23 maja 1946 r. około godz. 21.00 zajęli Bącz, kończąc w tej miejscowości zbrojny rajd wymierzony w aparat władzy komunistycznej na Pomorzu Gdańskim. Nie była to jedyna taka akcja „Żelaznego” i jego ludzi. W drugiej połowie maja podkomendni Zdzisława Badochy, ciężarówkami ruszyli na akcję rozbrajania posterunków MO. Do każdego z nich, ubrani w mundury tzw. ludowego wojska, wchodzili bez najmniejszego problemu, rekwirowali broń, za którą zostawiali pokwitowanie, niszczyli dokumenty i portrety przywódców komunistycznej Polski. Likwidowali przede wszystkim funkcjonariuszy UB. Czytaj więcej.

Przypominamy o odsłonięciu tablicy upamiętniającej ppor. Zdzisława Badochę „Żelaznego” w Dąbrowie Górniczej 1 marca 2020 r.

do góry