Nawigacja

Aktualności

Wernisaż wystawy „TU rodziła się »Solidarność«” w województwie kujawsko-pomorskim – Bydgoszcz, 1 lipca 2020 r.

Instytut Pamięci Narodowej zaprezentuje ekspozycję w 53 miejscach w całej Polsce.

1 lipca w Mielcu IPN zainaugurował obchody 40. rocznicy powstania „Solidarności”. Zaprezentowana tam wystawa „TU rodziła się »Solidarność«” tego dnia pokazana została równocześnie w 17 miejscowościach rozsianych po całej Polsce.

Na terenie województwa kujawsko-pomorskiego pierwsza prezentacja ekspozycji odbyła się w Bydgoszczy. Uroczystość, organizowana wspólnie z wojewodą kujawsko-pomorskim Mikołajem Bogdanowiczem, miała miejsce 1 lipca przed gmachem Urzędu Wojewódzkiego w Bydgoszczy.

Wśród przybyłych gości głos zabrali: wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz, przewodniczący Kolegium IPN prof. Wojciech Polak, przewodniczący Zarządu Regionu Bydgoskiego NSZZ „Solidarność” Leszek Walczak oraz naczelnik Delegatury IPN w Bydgoszczy Edyta Cisewska.

Założenia ekspozycji wraz z tłem historycznym, przedstawił dr Przemysław Wójtowicz.

Autorami paneli dotyczących regionu kujawsko-pomorskiego są: dr Katarzyna Maniewska i dr Przemysław Wójtowicz (Referat Edukacji Narodowej IPN w Bydgoszczy).

Kolejne wernisaże odbędą się w dniach 21 lipca i 14 sierpnia (m.in. we Włocławku i Toruniu).

Kolejne miejsca prezentacji wystaw stworzą w całej Polsce „Biało-czerwony szlak: TU rodziła się Solidarność”. Trasy wszystkich wystaw regionalnych zbiegną się 28 sierpnia na wernisażu w Warszawie. IPN otworzy ekspozycję łącznie w 53 miejscach w całej Polsce.


Latem 1980 roku Polacy, połączeni poczuciem wspólnoty, przeciwstawili się komunistycznemu totalitaryzmowi.

Wprowadzenie podwyżek 1 lipca 1980 roku wywołało falę krótkich, spontanicznych strajków, które rozlały się po kraju. Aby stłumić protesty, władze spełniały lokalne postulaty robotników, lecz strajki obejmowały kolejne ośrodki. W połowie sierpnia zastrajkowała Stocznia Gdańska. Powstał Międzyzakładowy Komitet Strajkowy, który ogłosił 21 postulatów. Jednym z nich było powstanie wolnych związków zawodowych, popierane przez setki zakładów pracy w całej Polsce.

W pamięci społecznej najsilniej zapisały się strajki w Trójmieście, Szczecinie i na Górnym Śląsku, gdzie strajkujący podpisali porozumienia z władzą komunistyczną, ale od lipca do września 1980 roku strajkowało w PRL 700 zakładów pracy. Trzeba pamiętać o masowym charakterze tych wystąpień. Nie tylko w Gdańsku, lecz także w tych kilkuset miejscach, czasem bardzo małych miejscowościach, rodziła się „Solidarność”, która zmieniła bieg historii.

Więcej o strajkach lipcowo-sierpniowych ’80 na portalu przystanekhistoria.pl 

Powiązane wiadomości

do góry