Nawigacja

Aktualności

Wernisaż wystawy „TU rodziła się »Solidarność«” – Włocławek, 21 lipca 2020

IPN otworzy ekspozycję łącznie w 53 miejscach w całej Polsce.

Na Placu Wolności we Włocławku 21 lipca odbyło się uroczyste otwarcie wystawy „TU rodziła się »Solidarność«”. Zgromadzonych gości powitał dr Marek Wojtkowski, prezydent Włocławka, następnie głos zabrał Janusz Dębczyński przewodniczący Oddziału Włocławek NSZZ „Solidarność”.  Założenia ekspozycji wraz z tłem historycznym przedstawił dr Przemysław Wójtowicz (Referat Edukacji Narodowej IPN w Bydgoszczy).

– 40 lat temu kształtowała się idea Solidarności, wtedy powstawało tych słynnych 21 postulatów. Dlatego bardzo się cieszę, że mogę tę wystawę powitać we Włocławku, w centralnych punkcie miasta. (…) Pokłosie Solidarności to nie tylko przemiany ustrojowe, społeczne i gospodarcze w Polsce, ale także obalenie tego mitycznego muru berlińskiego, integracja Europy. (…) Solidarność jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych marek w Europie i na świecie – podkreślał dr Marek Wojtkowski, prezydent Włocławka.

– Wystawa składa się z 3 podstawowych części. 1 cześć dotyczy strajków lipcowych i sierpniowych z 1980 r., które wybuchły na wybrzeżu, które były poprzedzone tzw. Lubelskim Lipcem. Tam możemy przypomnieć chociażby postulaty wywieszone na bramie stoczni. Kolejne 6 plansz, czyli 2 kolejne słupy, są poświęcone regionowi kujawsko-pomorskiemu. Ostatni słup jest poświęcony lokalnym wydarzeniom związanym z sierpniem – informował dr Przemysław Wójtowicz.

Wystawę można zwiedzać do 3 sierpnia.

Na terenie województwa kujawsko-pomorskiego pierwsza prezentacja ekspozycji odbyła się w Bydgoszczy. Następny wernisaż odbędzie się 14 sierpnia w Toruniu.

Kolejne miejsca prezentacji wystaw stworzą w całej Polsce „Biało-czerwony szlak: TU rodziła się Solidarność”. Trasy wszystkich wystaw regionalnych zbiegną się 28 sierpnia na wernisażu w Warszawie. IPN otworzy ekspozycję łącznie w 53 miejscach w całej Polsce.

Przed wernisażem delegacja IPN w składzie: Regina Dąbkowska (OBUWiM IPN w Gdańsku, Delegatura w Bydgoszczy), dr Izabela Mazanowska (Referat Badań Historycznych IPN w Bydgoszczy) oraz dr Przemysław Wójtowicz złożyła wiązanki kwiatów pod pomnikami: Poległych Obrońców Wisły 1920 (na wzgórzu Szpetal), kardynała Stefana Wyszyńskiego (przed bazyliką katedralną Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny) oraz Żołnierza Polskiego (na Placu Wolności).

Wcześniej tego dnia przedstawiciele IPN w obecności Domiceli Kopaczewskiej, zastępcy prezydenta Włocławka oraz Janusza Dębczyńskiego złożyli kwiaty na grobie Dariusza Jaworskiego, działacza ,,Solidarności” represjonowanego w stanie wojennym, wieloletniego radnego miasta Włocławek. 


do góry