Nawigacja

Aktualności

Uroczyste otwarcie wystawy „TU rodziła się »Solidarność«” – Toruń, 14 sierpnia 2020

Instytut Pamięci Narodowej zaprezentuje ekspozycję w 53 miejscach w całej Polsce.

Wystawę otworzył prezes IPN dr Jarosław Szarek. Wśród zebranych gości obecni byli także: wicemarszałek województwa kujawsko-pomorskiego Zbigniew Sosnowski, przewodniczący kolegium IPN prof. Wojciech Polak, dyrektor Oddziału IPN w Gdańsku prof. Mirosław Golon, naczelnik Delegatury IPN w Bydgoszczy Edyta Cisewska, wiceprzewodniczący Oddziału Toruń, członek Zarządu Regionu NSZZ „Solidarność” Dariusz Ludwikowski, sekretarz Regionu Piotr Grążawski, działacz opozycyjny Jan Wyrowiński.

***

1 lipca w Mielcu IPN zainaugurował obchody 40. rocznicy powstania „Solidarności”. Zaprezentowana tam wystawa „TU rodziła się »Solidarność«” tego dnia pokazana została równocześnie w 17 miejscowościach rozsianych po całej Polsce.

Na terenie województwa kujawsko-pomorskiego pierwsza prezentacja ekspozycji odbyła się w Bydgoszczy, a druga we Włocławku.

Kolejne miejsca prezentacji wystaw stworzą w całej Polsce „Biało-czerwony szlak: TU rodziła się Solidarność”. Trasy wszystkich wystaw regionalnych zbiegną się 28 sierpnia na wernisażu w Warszawie. IPN otworzy ekspozycję łącznie w 53 miejscach w całej Polsce.


Latem 1980 roku Polacy, połączeni poczuciem wspólnoty, przeciwstawili się komunistycznemu totalitaryzmowi.

Wprowadzenie podwyżek 1 lipca 1980 roku wywołało falę krótkich, spontanicznych strajków, które rozlały się po kraju. Aby stłumić protesty, władze spełniały lokalne postulaty robotników, lecz strajki obejmowały kolejne ośrodki. W połowie sierpnia zastrajkowała Stocznia Gdańska. Powstał Międzyzakładowy Komitet Strajkowy, który ogłosił 21 postulatów. Jednym z nich było powstanie wolnych związków zawodowych, popierane przez setki zakładów pracy w całej Polsce.

W pamięci społecznej najsilniej zapisały się strajki w Trójmieście, Szczecinie i na Górnym Śląsku, gdzie strajkujący podpisali porozumienia z władzą komunistyczną, ale od lipca do września 1980 roku strajkowało w PRL 700 zakładów pracy. Trzeba pamiętać o masowym charakterze tych wystąpień. Nie tylko w Gdańsku, lecz także w tych kilkuset miejscach, czasem bardzo małych miejscowościach, rodziła się „Solidarność”, która zmieniła bieg historii.

W regionie kujawsko-pomorskim do pierwszych strajków doszło tuż po pierwszych wystąpieniach robotników na Pomorzu. Pierwsze protesty rozpoczęły się 18 sierpnia 1980 r. Z początku trwały one kilka godzin i dotyczyły postulatów ekonomicznych. Protesty wybuchały początkowo w przedsiębiorstwach transportowych, z tego względu, że ich pracownicy jeździli po całym kraju i wiedzieli jaka jest sytuacja w innych regionach Polski. Do strajków zaczęły przystępować kolejne zakłady, pojawiły się postulaty społeczne. Zaczęła się rodzić Solidarność.

 

Wystawa jest już dostępna w Toruniu w Parku Pamięci

 

do góry