Nawigacja

Aktualności

100. rocznica urodzin św. Jana Pawła II – 13-31 maja

Infografika, wystawa, uroczystości. Rocznicowe inicjatywy IPN Gdańsk.

IPN Gdańsk zaprasza do uczczenia przypadającej 18 maja 100. rocznicy urodzin Karola Wojtyły.

15-31 maja – prezentacja przed kościołem Opatrzności Bożej w Gdańsku wystawy plenerowej „To jest nasza Ojczyzna – to jest nasze »być« i nasze »mieć«. Jan Paweł II w Trójmieście – czerwiec 1987”.

Na 13 dwustronnych panelach w przystępny sposób przedstawiono najważniejsze wydarzenia związane z przebiegiem wizyty Jana Pawła II w Trójmieście w dniach 11 i 12 czerwca 1987 r., a więc uroczystości z udziałem papieża w Gdyni, moment przejścia Ojca Świętego przez sopockie molo (Sopot nie został uwzględniony w oficjalnych uroczystościach i był tylko przystanią w drodze Jana Pawła II do Gdańska), spotkanie papieża z Lechem Wałęsą i jego rodziną Oliwie, spotkanie Ojca Świętego z przedstawicielami środowisk twórczych, naukowcami i działaczami ZK-P w Oliwie, mszę św. na Westerplatte i spotkanie z młodzieżą, spotkanie papieża z osobami chorymi i cierpiącymi w Bazylice Mariackiej, modlitwę Jana Pawła II pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców a także mszę św. na Zaspie. Ostatnia plansza pokazuje manifestację po mszy św. odprawionej przez Jana Pawła II dla ludzi pracy na gdańskiej Zaspie – przez ulice Gdańska przelała się wówczas prawdziwa fala „Solidarności”. Autorami wystawy są Sławomir Formella i Elżbieta Strehlau, archiwiści Oddziałowego Archiwum IPN w Gdańsku.

13 maja – w 39. rocznicę zamachu na Jana Pawła II oraz w przededniu 100. rocznicy urodzin papieża Polaka prezentacja online infografiki poświęconej Ojcu Świętemu, autorstwa Artura Chomicza (IPN Gdańsk).

15 maja – delegacja IPN złożyła kwiaty pod pomnikiem Jana Pawła II na Zaspie (przed kościołem Opatrzności Bożej) oraz pod papieskim Zielonym Pomnikiem.

18 majadelegacja IPN na czele z prof. Wojciechem Polakiem, przewodniczącym Kolegium IPN oraz prof. Mirosławem Golonem, dyrektorem IPN Gdańsk, złożyła kwiaty pod toruńskimi upamiętnieniami Jana Pawła II. Przedstawiciele IPN uczestniczyli również w uroczystej Mszy św. w toruńskiej Katedrze z oprawą dźwiękową Tuba Dei.

18 majaprzedstawiciele IPN Gdańsk złożyli kwiaty pod pomnikami Ojca Świętego w Parku Reagana, przed kościołem św. Brygidy oraz pod tablicą upamiętniającą spotkanie papieża Polaka z młodzieżą na Westerplatte 12 czerwca 1987 r.

Przypomnijmy, że 2 kwietnia obchodziliśmy 15. rocznicę śmierci Karola Wojtyły, a rok 2020 ogłoszony został rokiem św. Jana Pawła II. 

Powiązane wiadomości

do góry