Nawigacja

Aktualności

W 100. rocznicę urodzin Jan Pawła II delegacja IPN Gdańsk oddała cześć papieżowi Polakowi

Obecnie w wielu miejscach odwiedzonych w czerwcu 1987 r. przez Jana Pawła II znajdują się uwieczniające to wydarzenie pomniki i tablice pamiątkowe.

Przedstawiciele IPN Gdańsk 18 maja złożyli kwiaty pod pomnikami Ojca Świętego w Parku Reagana, przed kościołem św. Brygidy oraz pod tablicą upamiętniającą spotkanie papieża Polaka z młodzieżą na Westerplatte 12 czerwca 1987 r.

Instytut Pamięci Narodowej reprezentowali naczelnik OBEN IPN Gdańsk Krzysztof Drażba, Artur Chomicz i Jan Hlebowicz.

III Pielgrzymka Jana Pawła II do Polski w czerwcu 1987 roku była pierwszą, podczas której odwiedził Trójmiasto. Co prawda już w 1983 r. podczas drugiej wizyty Ojca Świętego w Ojczyźnie zabiegano o zgodę władz PRL na jego przyjazd do Gdańska, lecz w warunkach stanu wojennego okazało się to niemożliwe. Kiedy w 1986 r. wyrażono zgodę na kolejną pielgrzymkę Jana Pawła II do Polski, ponownie podjęte zostały starania o umieszczenie Gdańska na jej trasie. Przekonanie komunistycznych władz do tego nie było jednak proste. Wszak Trójmiasto było miejscem grudniowej masakry z 1970 r. Oprócz tego w Gdańsku narodziła się „Solidarność”, w związku z czym władze partyjno-państwowe obawiały się uaktywnienia się w tym mieście opozycyjnej „ekstremy”. Ówczesny szef MSW gen. Czesław Kiszczak mówił nawet, że uroczystości w Gdańsku mogą przerodzić się w „sabat czarownic”. W końcu ostateczną decyzję w sprawie uwzględnienia Gdańska i Gdyni na trasie papieskiej pielgrzymki podjął na początku 1987 r. gen. Wojciech Jaruzelski (z wprowadzenia Sławomira Formelli, IPN Gdańsk).

Więcej na temat papieskiej pielgrzymki do Trójmiasta z czerwca 1987 roku można znaleźć w nowym portalu IPN https://pielgrzymki.ipn.gov.pl/


Dzień wcześniej 17 maja obchody 100. rocznicy urodzin Karola Wojtyły zorganizowało Stowarzyszenie Godność. Publikujemy fotorelację z uroczystości.

do góry