Nawigacja

Aktualności

NSZZ „Solidarność” i Oddział IPN w Gdańsku uczcili wizytę Jana Pawła II w Gdańsku w 1987 roku – 12 czerwca 2023

Oddział IPN w Gdańsku reprezentował dyrektor, dr Paweł Warot.

Ojciec Święty odwiedził Gdańsk 12 czerwca 1987 w czasie trzeciej pielgrzymki do Ojczyzny. Był wówczas m.in. na placu Solidarności, na którym modlił się w otoczeniu odwróconych tyłem funkcjonariuszy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, aktywistów Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej oraz branych „po cywilnemu” żołnierzy Ludowego Wojska Polskiego. W tym miejscu jest dziś tablica, pod którą gospodarze wydarzenia – przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” Piotr Duda, przewodniczący Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność” Krzysztof Dośla, a także dyrektor Oddziału IPN w Gdańsku dr Paweł Warot złożyli kwiaty.

W okolicznościowym przemówieniu Piotr Duda powiedział:

Kończymy pierwszy etap wystawy. Będzie ona nadal prezentowana w innych miastach. Ona ma już swoją historię. Była dwa razy demolowana, co jest szczególnie przykre. Nie zapomnimy o Ojcu Świętym, duchowym ojcu „Solidarności” – mówił Piotr Duda.

Święty Jan Paweł II był tytanem, który doprowadził do upadku całego sytemu komunistycznego w Europie, tym, który przyczynił się do tego, że jesteśmy dzisiaj wolnym narodem. Kiedy ktoś chce walczyć z prawdą, naszą odpowiedzią będzie właśnie mówienie prawdy; będziemy to robić każdego dnia, docierać z nią do polskiej młodzieży. Pod moim przewodnictwem powstaje właśnie wystawa poświęcona nauczaniu świętego Jana Pawła II. Chcemy pokazać dzisiejszej Polsce, Europie i całemu światu, jak ważna jest nauka papieża Polaka dla współczesnego świata – zaznaczył z kolei dr Paweł Warot.

W czasie wydarzenie odbyło się również uroczyste zamknięcie wystawy „Ojciec Święty z Solidarnością – Solidarność z Ojcem Świętym”, która była dostępna od 21 marca br. z inicjatywy gdańskiej „Solidarności” nieopodal siedziby Zarządu Regionu, na skwerze przy Wałach Piastowskich. Wystawa została poświęcona świętemu Janowi Pawłowi II i przypominała spotkania (pielgrzymki) Ojca Świętego. Zostały na niej zaprezentowane obszerne opisy oraz ciekawa ikonografia.

Przed zamknięciem wystawy dr Paweł Warot odbył spotkanie z przewodniczącym Komisji Krajowej „Solidarności”, na którym przedstawił bieżące działania gdańskiego oddziału IPN.

do góry