Nawigacja

Aktualności

Otwarcie i prezentacja wystawy „To jest nasza Ojczyzna – to jest nasze «być» i nasze «mieć». Jan Paweł II w Trójmieście – czerwiec 1987” – Gdańsk, 11 czerwca – 31 sierpnia 2017

W Bazylice Mariackiej w Gdańsku odbyła się pierwsza prezentacja wystawy poświęconej wizycie Jana Pawła II w Trójmieście w czerwcu 1987 roku.

  • Ks. prałat mgr Ireneusz Bradtke zapowiedział otwarcie wystawy
  • Sławomir Formella, jeden z autorów wystawy

11 czerwca br. w Bazylice Mariackiej w Gdańsku nastąpiło otwarcie wystawy To jest nasza Ojczyzna – to jest nasze „być” i nasze „mieć”. Jan Paweł II w Trójmieście – czerwiec 1987. Uroczystość zapowiedzieli po niedzielnej mszy świętej proboszcz parafii, Ks. prałat mgr Ireneusz Bradtke oraz Justyna Pazda, naczelnik Archiwum IPN w Gdańsku. Po wystawie oprowadzali gości autorzy: Elżbieta Strehlau i Sławomir Formella, pracownicy gdańskiego Archiwum IPN.

Wystawa została przygotowana w 30. rocznicę wizyty Jana Pawła II w Trójmieście. Mimo upływu czasu wciąż żywe pozostają wspomnienia uczestników tamtego wydarzenia. Wystawa ma za zadanie przypomnieć ponadczasowe słowa homilii i ukazać odbiorcy wpływ pielgrzymki Jana Pawła II do Trójmiasta na sytuację w kraju i ówczesne postawy społeczne. Na 13 dwustronnych panelach w przystępny sposób przedstawiono najważniejsze wydarzenia związane z przebiegiem wizyty Jana Pawła II w Trójmieście w dniach 11 i 12 czerwca 1987 r., a więc uroczystości z udziałem papieża w Gdyni, moment przejścia Ojca Świętego przez sopockie molo (Sopot nie uwzględniony w oficjalnych uroczystościach i był tylko przystanią w drodze Jana Pawła II do Gdańska), spotkanie papieża z Lechem Wałęsą i jego rodziną Oliwie, spotkanie Ojca Świętego z przedstawicielami środowisk twórczych, naukowcami i działaczami ZK-P w Oliwie, mszę św. na Westerplatte i spotkanie z młodzieżą, spotkanie papieża z osobami chorymi i cierpiącymi w Bazylice Mariackiej, modlitwę Jana Pawła II pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców a także mszę św. na Zaspie. Ostatnia plansza pokazuje manifestację po mszy św. odprawionej przez Jana Pawła II dla ludzi pracy na gdańskiej Zaspie - przez ulice Gdańska przelała się wówczas prawdziwa fala „Solidarności”. Więcej informacji o wystawie dostępnych jest na naszej stronie internetowej.


Miejsce i termin prezentacji: Bazylika Mariacka w Gdańsku (ul. Podkramarska 5),  11 czerwca – 31 sierpnia 2017

do góry