Nawigacja

Aktualności

Otwarcie wystawy Instytutu Dziedzictwa Solidarności „Księża Solidarności” – Gdańsk, 2 czerwca 2021

W otwarciu ekspozycji wziął udział dyrektor Oddziału IPN w Gdańsku prof. Mirosław Golon.

  • #4

Wystawa została otwarta w Bazylice św. Brygidy w Gdańsku. Wydarzenie rozpoczął dyrektor Instytutu Dziedzictwa Solidarności (IDS) Mateusz Smolana. Wśród dalszych mówców był m.in. zastępca przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ Solidarność Tadeusz Majchrowicz, działacz opozycji antykomunistycznej Andrzej Kołodziej, proboszcz parafii pw. św. Brygidy Ludwik Kowalski, księża – świadkowie historii, a także dr Mateusz Ihnatowicz – autor wystawy, pracownik IDS. W przemówieniach podkreślona została ogromna rola Kościoła i duchownych w przemianach społeczno-politycznych, jakie zaszły w Polsce począwszy od powstania „Solidarności” aż po upadek systemu komunistycznego.

Wśród gości obecny był wojewoda pomorski Dariusz Drelich. Instytut Pamięci Narodowej reprezentował dyrektor oddziału w Gdańsku, prof. Mirosław Golon.

Niepodległości, gdy się ją utraci, najczęściej nie odzyskuje się za darmo. Gdy ktoś odbiera innemu wolność, jak to zrobiły w XVIII wieku Rosja, niemieckie Prusy i Austria, to jest bardzo bezwzględny i silny. Aby wyrwać się z takiej niewoli trzeba walczyć i Polacy to zrobili,  Polacy to robili przez sto kilkadziesiąt lat, cel osiągnęli!

Polska Wolna jest, istnieje, w niej dziś żyjemy i właśnie w tym miejscu trzeba podkreślić, że wśród najważniejszych fundamentów tego zwycięstwa Polaków należy umieścić Kościół katolicki. To On, to Jego wspaniali kapłani dali nam ducha, podtrzymali wiarę, pokazali wzory niezłomności, aż po ofiarę życia.  Bohaterowie dzisiejszej wystawy spełniają wspaniale takie kryterium: Prymas Tysiąclecia, nasz Święty Jan Paweł II oraz Męczennik Błogosławiony ksiądz Jerzy Popiełuszko to Wspaniali, Wielcy, Niezwykli Kapłani, na których pracy, służbie, modlitwie, świętości zbudowana została wolna i sprawiedliwa Ojczyzna Nasza Polska – zaznaczył przedstawiciel IPN w odniesieniu do tematu wystawy.

Dyrektor IPN Gdańsk podkreślił również znaczenie i rangę miejsca prezentacji wystawy:

Bazylika św. Brygidy to jeden z najważniejszych „bastionów Solidarności” w skali kraju. Parafia na czele z proboszczem ks. Ludwikiem Kowalskim podkreślała ten silny związek m.in. poprzez tablicę z logiem 40-lecia „Solidarności”. Niestety decyzją Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni obiekt musiał zostać usunięty. Jest to decyzja niezrozumiała. 40-lecie narodzin NSZZ „Solidarność” było jednym z najważniejszych rocznicowych wydarzeń 2020 roku. Miejsce i rola Gdańska w tej rocznicy są dla wszystkich oczywiste – zaznaczył.

Po zakończeniu wydarzenia prof. Mirosław Golon wspólnie z wojewodą pomorskim Dariuszem Drelichem, proboszczem parafii św. Brygidy ks. Ludwikiem Kowalskim wraz z gośćmi złożyli kwiaty przy pomniku męczennika „Solidarności” ks. Jerzego Popiełuszki a także pod pomnikiem św. Jana Pawła II (obok bazyliki).

Wystawa „Księża Solidarności” składa się z czternastu bogato ilustrowanych tablic przekrojowo prezentujących wkład Kościoła katolickiego i poszczególnych jego przedstawicieli w rewolucję Solidarności. Odwiedzającym przedstawieni zostaną najważniejsi duchowi patroni NSZZ „Solidarność” i wybrani kapelani Solidarności. Szczególną uwagę poświęcono sylwetkom bł. ks. Jerzego Popiełuszki, kard. Stefana Wyszyńskiego i św. Jana Pawła II. Ekspozycję „Księża Solidarności” będzie można oglądać od 3 czerwca do 4 lipca 2021 roku w zabytkowej bazylice św. Brygidy w Gdańsku przy ulicy Profesorskiej 17 w godzinach 10 - 18. Wstęp wolny.

Poniżej prezentujemy wybrane inicjatywy Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Gdańsku poświęcone księżom „Solidarności”.

Powiązane wiadomości

do góry