Nawigacja

Aktualności

IPN Gdańsk oddał hołd Józefowi Piłsudskiemu, Pierwszemu Marszałkowi Polski

– W tym roku przypada stulecie największej wiktorii w dziejach oręża polskiego. W wojnie polsko-bolszewickiej walczyliśmy o wszystko. A głównym twórcą tego zwycięstwa był Józef Piłsudski – mówi prof. Mirosław Golon, dyrektor IPN Gdańsk.

W 85. rocznicę śmierci twórcy niepodległej II RP i Wojska Polskiego – Józefa Piłsudskiego, delegacja IPN Gdańsk na czele z dyrektorem prof. Mirosławem Golonem oraz naczelnikiem OBEN Krzysztofem Drażbą oddała cześć Pierwszemu Marszałkowi Polski.

Przedstawiciele IPN 12 maja złożyli kwiaty pod pomnikami Marszałka w Gdyni i Gdańsku. Uczestniczyli także w uroczystości zorganizowanej przez Okręg Gdański Związku Piłsudczyków RP. 

Prof. Mirosław Golon złożył również kwiaty na grobie ppor. rez. Tadeusza Donnersberga (1895-1971), legionisty I Brygady, pochowanego na sopockim cmentarzu katolickim przy ul. Malczewskiego.

– Można powiedzieć, że w tym niepozornym grobie uosabia się lokalne upamiętnienie I Brygady Legionów Polskich – zaznacza dyrektor IPN Gdańsk.

– Oprócz hołdu oddanemu Marszałkowi w 85. rocznicę śmierci, przypominamy, że sto lat temu 9 maja 1920 roku, przez centrum Kijowa przemaszerowała wspólna defilada wojsk polskich i ukraińskich. Dwa dni wcześniej połączone siły marszałka Józefa Piłsudskiego i atamana Semena Petlury wyzwoliły Kijów spod okupacji bolszewickiej – podkreśla prof. Golon.

Związek Piłsudczyków RP uhonorował IPN Gdańsk za „krzewienie idei i czynów Pierwszego Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego”.


„Dał Polsce wolność, granice, moc i szacunek”. Słowa wypowiedziane w dniu pogrzebu Józefa Piłsudskiego (ur. 1867 – zm. 1935) przez prezydenta Rzeczypospolitej Ignacego Mościckiego znakomicie oddawały rolę Marszałka w dziejach Polski. Piłsudski sformułował ideę walki zbrojnej o niepodległość w czasie, gdy wiarę w jej spełnienie podzielała znikoma część społeczeństwa polskiego. Mimo to konsekwentnie wcielał ją w życie. Zainicjował stworzenie Związku Walki Czynnej i organizacji strzeleckich przed I wojną światową. Dowodził I Brygadą Legionów i bił się o niepodległość z Rosją. Później rzucił wyzwanie pozostałym państwom zaborczym – Niemcom i Austro-Węgrom, które uwięziły go w twierdzy w Magdeburgu. W listopadzie 1918 r. z woli narodu został Naczelnikiem Państwa i rozpoczął proces budowy państwowości polskiej oraz Wojska Polskiego. Jako Naczelny Wódz poprowadził wojsko do wojny o granicę wschodnią Rzeczypospolitej. Zwycięstwo w tych zmaganiach, których kulminacyjnym momentem było odparcie najazdu bolszewickiego, zdecydowało o bycie młodego państwa. W setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości IPN przygotował bogato ilustrowany album „Twórca Niepodległej”, ze wstępem Prezydenta RP Andrzeja Dudy,  przedstawiający życie Józefa Piłsudskiego.

Więcej o Marszałku na stronie IPN przystanekhistoria.pl.

Zachęcamy również do sięgnięcia po album IPN „Twórca Niepodległej. Józef Piłsudski 1867–1935” oraz broszurę (do pobrania online) z serii „Bohaterowie Niepodległej”.

do góry