Nawigacja

Aktualności

IPN Gdańsk rozpoczął obchody 100. rocznicy urodzin Karola Wojtyły

„Dzięki Janowi Pawłowi II zachowaliśmy wiarę w Boga, wytrwaliśmy i wygraliśmy w trudnej walce o wolność Ojczyzny” – mówi prof. Mirosław Golon, dyrektor IPN Gdańsk.

Prof. Mirosław Golon, dyrektor IPN Gdańsk, 15 maja złożył kwiaty pod papieskim upamiętnieniem przed kościołem Opatrzności Bożej oraz tzw. Zielonym Pomnikiem Jana Pawła II na gdańskiej Zaspie. To właśnie w tym miejscu 12 czerwca 1987 roku Jan Paweł II celebrował Mszę św. w intencji świata pracy.

– Na Zielonym Pomniku znajduje się fragment Listu do Galatów z Nowego Testamentu: „Jeden drugiego brzemiona noście”. Do dziś to piękne, solidarnościowe przesłanie jest bardzo ważne i aktualne, a wówczas, w czasach złej PRL, miało też wymiar wielkiego wsparcia dla cały czas represjonowanej, prześladowanej przez ekipę Jaruzelskiego, ale trwającej w oporze Solidarności – podkreśla dyrektor IPN Gdańsk.

Zachęcamy do odwiedzenia wystawy plenerowej „To jest nasza Ojczyzna – to jest nasze »być« i nasze »mieć«. Jan Paweł II w Trójmieście – czerwiec 1987”, która jest dostępna do 31 maja przed kościołem Opatrzności Bożej w Gdańsku.

Na 13 dwustronnych panelach w przystępny sposób przedstawiono najważniejsze wydarzenia związane z przebiegiem wizyty Jana Pawła II w Trójmieście w dniach 11 i 12 czerwca 1987 r.

do góry