Nawigacja

Aktualności

Uroczystość IPN Gdańsk i Stowarzyszenia „Godność” w 33. rocznicę wizyty Jana Pawła II w Trójmieście – Gdańsk, 12 czerwca 2020

W rocznicę wizyty Ojca Świętego na Westerplatte oddaliśmy cześć pamięci wielkiego papieża Polaka.

Uczestnicy uroczystości zgromadzili się w miejscu upamiętniającym wizytę Ojca Świętego na Westerplatte, czyli pod tzw. tablicą papieską. Wśród zgromadzonych gości byli obecni: wojewoda pomorski Dariusz Drelich, dyrektor Muzeum II Wojny Światowej dr Karol Nawrocki, poseł Kazimierz Smoliński, europosłanka Anna Fotyga, prezes Stowarzyszenia „Godność” Czesław Nowak. Instytut Pamięci Narodowej reprezentowała liczna delegacja, na czele z dyrektorem oddziału w Gdańsku prof. Mirosławem Golonem.

Uroczystość poprowadził pracownik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej dr Arkadiusz Kazański. Rozpoczęła się ona modlitwą, odprawioną przez ks. prałata Ludwika Kowalskiego (proboszcza Bazyliki Świętej Brygidy). Następnie złożone zostały wieńce pod tablicą, a dalej odbyły się okolicznościowe wystąpienia gości.

[Termin] Westerplatte ma o wiele szerszą genezę. Ojciec Święty w swoim przemówieniu nawiązywał do czegoś, co wszyscy doskonale rozumieli [...], że jest to pojęcie będące odniesieniem nie tylko do konkretnej walki, ale jako uniwersalne przesłanie poświęcenia dla Ojczyzny [...] W latach osiemdziesiątych Westerplatte znaczyło opór, protest, niezgodę na zło, jakim była władza komunistyczna – podkreślał prof. Mirosław Golon.

Głos zabrał również wojewoda pomorski Dariusz Drelich, którego słowa pełne były osobistych, poruszających refleksji:

Żadnego ważniejszego wydarzenia w naszym życiu może nie być, niż spotkanie ze Świętym, który dał nam siłę, która motywuje nas do dalszego działania – zaznaczył.

Następnie przemówienia wygłosili dyrektor Muzeum II Wojny Światowej dr Karol Nawrocki (który wspominał o znaczeniu i konieczności budowy godnego upamiętnienia – Muzeum Westerplatte), a także poseł Kazimierz Smoliński, który przestawił pilną potrzebę prawnych zmian w kwestii osądzenia niemieckich i komunistycznych zbrodni (wobec zbliżającego się terminu ich przedawnienia); następnie europosłanka Anna Fotyga oraz Czesław Nowak ze Stowarzyszenia „Godność”. Jego wystąpienie poświęcone było historii walki o krzyż na Westerplatte.

Wydarzeniem towarzyszącym była prezentacja wystawy  IPN „To jest nasza Ojczyzna – to jest nasze »być« i nasze »mieć«. Jan Paweł II w Trójmieście – czerwiec 1987”. Kontekst wizyty Ojca Świętego w Trójmieście przybliżyli twórcy ekspozycji – Sławomir Formella i Elżbieta Strehlau (archiwiści Oddziałowego Archiwum IPN w Gdańsku).

Po uroczystości jej uczestnicy oddali symbolicznie hołd obrońcom Westerplatte, składając kwiaty na pobliskim Cmentarzu Obrońców Westerplatte.

 

O WYSTAWIE

Wystawa „To jest nasza Ojczyzna – to jest nasze »być« i nasze »mieć«. Jan Paweł II w Trójmieście” na 13 dwustronnych panelach przystępnie ukazuje najważniejsze wydarzenia związane z przebiegiem pielgrzymki Jana Pawła II na Pomorze w dniach 11 i 12 czerwca 1987 r. Ekspozycja ma za zadanie przypomnieć ponadczasowe słowa homilii i ukazać odbiorcy wpływ wizyty Ojca Świętego na sytuację w kraju i ówczesne postawy społeczne.

Wystawa jest dostępna do zwiedzania na Westerplatte w terminie od 1 do 30 czerwca 2020 roku. Przypomnijmy, że jej premiera miała miejsce w czerwcu 2017 roku, dokładnie w 30. rocznicę wielkiej Papieskiej Pielgrzymki nad nasze morze, gdy eksponowana była m. in. w konkatedralnej Bazylice Mariackiej oraz na Zaspie. W bieżącym roku prezentowanie wystawy rozpoczęliśmy od setnej rocznicy urodzin Ojca Świętego, gdy na dwa tygodnie wystawa stanęła przy największym figuratywnym papieskim pomniku nad Bałtykiem – przy Alei Św. Jana Pawła II obok parafii Opatrzności Bożej (w dniach 18–31 maja 2020).

 

***

​Podczas swojej trzeciej pielgrzymki do Polski, w czerwcu 1987 r., papież Jan Paweł II odwiedził m.in. Gdynię i Gdańsk, gdzie odprawił msze święte dla licznie zgromadzonych wiernych. Ponadczasowym symbolem stało się spotkanie Ojca Świętego z młodzieżą na Westerplatte, które odbyło się 12 czerwca 1987 r. Papież wygłosił wówczas następujące, pamiętne słowa:

Każdy z was, młodzi przyjaciele, znajduje też w życiu jakieś swoje Westerplatte. Jakiś wymiar zadań, które musi podjąć i wypełnić. Jakąś słuszną sprawę, o którą nie można nie walczyć. Jakiś obowiązek, powinność, od której nie można zdezerterować.

do góry