Nawigacja

Aktualności

„Albo Polska będzie wolna, albo nie będzie jej wcale”. 16. rocznica śmierci płk. Ryszarda Kuklińskiego. Uroczystości w Gdańsku – 16 lutego 2020

11 lutego br. minęła 16. rocznica śmierci płk. Ryszarda Kuklińskiego (pośmiertnie generała brygady). Uroczysta Msza św. w intencji Ojczyzny oraz zmarłego odprawiona została 16 lutego w Bazylice św. Brygidy w Gdańsku.

Uroczystości odbyły się z inicjatywy Stowarzyszenia „Godność”. Uczestniczył w nich prof. Mirosław Golon, dyrektor Oddziału IPN w Gdańsku, który wygłosił słowo wstępne poświęcone bohaterowi zmagań o wolność Polski.

– Ryszard Kukliński powiedział w latach 70., a ustalił to przez 20 lat wcześniejszej służby w komunistycznej armii, że albo Polska będzie wolna, albo nie będzie jej wcale – mówił.

– To zdanie ma sens i szczególny wymiar, gdy podkreślimy jak bardzo groziła nam z winy komunistów, z winy Kremla i jego imperialnych apetytów – zagłada atomowa, III wojna światowa – dodał.

 

W trakcie uroczystości Stowarzyszenie „Godność” podziękowało i wręczyło statuetki papieża św. Jana Pawła II i Ronalda Reagana posłowi Kazimierzowi Smolińskiemu m.in. za zaangażowanie w rewitalizację półwyspu Westerplatte.

 

Delegacja IPN odwiedziła też najważniejsze materialne upamiętnienie Ryszarda Kuklińskiego – pochodzącą z 3 maja 2008 roku tablicę w Bazylice Mariackiej (w nawie od strony ul. Chlebnickiej).

Relacja z uroczystości 16. rocznicy śmierci płk. Ryszarda Kuklińskiego w Krakowie. W 1998 r. samorząd miasta Krakowa nadał płk. Ryszardowi Kuklińskiego tytuł honorowego obywatela.

do góry