Nawigacja

Aktualności

Generał Ryszard Kukliński (13 czerwca 1930 r. Warszawa – 11 lutego 2004 r. Tampa/Floryda) – pierwszy polski oficer w NATO. 90. rocznica urodzin

13 czerwca 1930 roku urodził się Ryszard Kukliński. Człowiek o biografii tak niezwykłej, że tylko na podstawie jej fragmentów powstają sensacyjne opowieści i kręcone są filmy.

Pochodził z rodziny o patriotycznej tradycji. Jego ojciec za współpracę z konspiracją niepodległościową został przez Niemców aresztowany w maju 1943 roku. Młody Ryszard w wieku trzynastu lat został półsierotą, gdyż niemieccy zbrodniarze zamordowali Stanisława  Wincentego Kuklińskiego (1901–1943) w KL Sachsenhausen pod Berlinem. Ryszard Kukliński zrobił po wojnie wielką karierę w ludowym Wojsku Polskim, uzyskując stopień pułkownika na bardzo wysokim stanowisku zastępcy szefa Zarządu Operacyjnego Sztabu Generalnego Wojska Polskiego w PRL, a dodajmy, że licząca wówczas około czterystu tysięcy żołnierzy armia była drugą siłą komunistycznego bloku utworzonego przez Moskwę.

Największą zasługą Kuklińskiego było wykorzystanie wielkiej wiedzy o zbrodniczych planach militarnych sowieckiego imperium, o szczegółach dotyczących potencjału Układu Warszawskiego i przekazanie jej Stanom Zjednoczonym. Jako agent CIA Kukliński stoczył z Moskwą wielką i zwycięską wojnę, ale kosztowała go ona bardzo wiele, w tym konieczność nagłej ucieczki z Polski wraz z rodziną w listopadzie 1981 roku w związku z zagrożeniem dekonspiracją. Wydarł kremlowskim imperialistom, mogącym pogrążyć świat w atomowej zagładzie, tajemnice, które pomogły ocalić pokój. Za ten słuszny i sprawiedliwy czyn został w maju 1984 roku zaocznie skazany przez sąd wojskowy w Warszawie na karę śmierci. Uniknął jej, ale jego najbliższych dosięgła niestety zemsta mściwych komunistów z Moskwy (w latach 1993–1994 ponieśli śmierć w tajemniczych okolicznościach dwaj jego synowie).

W 1997 roku Kukliński został zrehabilitowany (ostatecznie uniewinniony w 1999), a w 1998 roku po raz pierwszy od ucieczki odwiedził Ojczyznę. Zmarł w 2004 roku, został pochowany na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. W listopadzie 2016 roku został pośmiertnie awansowany na stopień generała brygady.

Jego wielkie zasługi uhonorowane zostały licznymi miejscami pamięci w całej Polsce, m.in. pomnikami w Warszawie i Krakowie. W trójmieście również jest bardzo żywa pamięć o Wielkim Generale. Najpiękniejszy w skali całego Kraju figuratywny pomnik Ryszarda Kuklińskiego odsłonięto w symbolicznym rocznicowym dniu 17 września 2015 roku w Gdyni przy ul. Żołnierzy I Armii Wojska Polskiego nr 6. Kilka lat wcześniej tablicę ku czci Ryszarda Kuklińskiego odsłonięto w przepięknej Koronie Gdańska, napełnionej licznymi ważnymi dla naszej historii upamiętnieniami – w konkatedralnej Bazylice Mariackiej.

W obu tych symbolicznych miejscach, w przeddzień 90. rocznicy śmierci Generała delegacja IPN (w tym dyrektor oddziału prof. Mirosław Golon) złożyła kwiaty.

Zachęcamy wszystkich do odwiedzenia tych ważnych miejsc pamięci i wspomnienia o Jednym z Tych Wielkich Bohaterów, dzięki którym żyjemy dziś w wolnej Polsce, (bez rosyjskich garnizonów, które dopiero w 1993 r. całkowicie ewakuowano), a zbrodniczy Związek Sowiecki rozpadł się.

do góry