Nawigacja

Aktualności

Prezentacja wystawy „»Jesteśmy Polakami«. Związek Polaków w Niemczech” w Działdowie – 18 stycznia 2023

W prezentacji wziął udział autor wystawy, dyrektor Oddziału IPN w Gdańsku dr Paweł Warot i dyrektor Muzeum Pogranicza w Działdowie Patryk Kozłowski.

W okresie międzywojennym Działdowo było miastem polsko-niemieckiego pogranicza. Należało do województwa pomorskiego, w którym Polacy mogli bez przeszkód rozwijać swój język i kulturę, co nie było takie oczywiste po drugiej stronie granicy, w ówczesnych Prusach Wschodnich. O dziejach Związku Polaków w Niemczech opowiada wystawa przygotowana przez Oddział IPN w Gdańsku.

Prezentacja odbyła się w reprezentacyjnej części miasta, na placu Adama Mickiewicza przed Ratuszem. Wzięła w niej udział delegacja Oddziału IPN w Gdańsku na czele z dyrektorem dr. Pawłem Warotem i naczelnik Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa Katarzyną Lisiecką. Wśród gości obecni byli współorganizatorzy wydarzenia – dyrektor Muzeum Pogranicza w Działdowie Patryk Kozłowski.

Zebranym gościom wystawę przedstawił dr Paweł Warot. Dyrektor gdańskiego IPN mówił o dziejach Związku, jego znakomitych osiągnięciach na polu kultury i gospodarki, wybitnych postaciach, a także o okrutnych prześladowaniach, które dotknęły jego członków po wybuchu II wojny światowej. 

Wernisaż wystawy „»Jesteśmy Polakami«. Związek Polaków w Niemczech” odbył się wiosną 2022 r. z udziałem prezesa IPN dr. Karola Nawrockiego w Kwidzynie. Później prezentowana była ona w wielu miastach Polski, w tym w Warszawie, a ostatnio w Instytucie Polskim w Berlinie.

W Działdowie prezentacja będzie dostępna na pl. Adama Mickiewicza (przed Ratuszem) przez najbliższe dwa tygodnie. Zapraszamy.

Powiązane wiadomości

do góry