Nawigacja

Aktualności

Prezentacja wystawy „«Jesteśmy Polakami». Związek Polaków w Niemczech” – Lębork, 15 listopada 2022

Wydarzenie odbyło się w ramach obchodów 100. rocznicy powstania Związku Polaków w Niemczech.

W Lęborku odbył się wernisaż wystawy „«Jesteśmy Polakami». Związek Polaków w Niemczech”. To kolejna część wystawy, której wernisaż z udziałem prezesa IPN dr. Karola Nawrockiego odbył się 10 listopada br. w Kwidzynie; prezentowany fragment poświęcony został działalności Związku Polaków w Niemczech na ziemi lęborskiej.

Prezentację rozpoczął i gości wydarzenia przywitał naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej Krzysztof Drażba. Wśród gości wydarzenia obecni byli przedstawiciele samorządu Lęborka na czele z burmistrzem Witoldem Namyślakiem i starosta powiatu lęborskiego Alicja Zajączkowska, ponadto przedstawiciel regionalnej „Solidarności”, nauczyciele i uczniowie lęborskich szkół.

Oddział IPN w Gdańsku reprezentował dyrektor dr Paweł Warot (współautor prezentacji), autorka części regionalnej dr Barbara Męczykowska i koordynatorka wystawy Izabela Brzezińska. 

Okolicznościowe przemówienia wygłosili dr Paweł Warot, gospodarz miasta Witold Namyślak, starosta lęborski Alicja Zajączkowska i dr Barbara Męczykowska, która przedstawiła kontekst historyczny działalności Związku Polaków w Niemczech. 

Pomimo germanizacji [....] na początku odrodzonej Rzeczypospolitej byli Polacy na tych ziemiach, którzy postanowili się zorganizować w Związek Polaków w Niemczech. Szacujemy, że tych Polaków, mieszkających w granicach państwa niemieckiego mogło być od 1,5 do 2 milionów. Prowadzili oni bardzo ożywioną działalność – kulturalną, oświatową, biznesową – mówił dr Paweł Warot, odnosząc się do treści wystawy.

Przedstawiciel gdańskiego IPN zapowiedział także dalszą prezentację wystawy w Warszawie, a później także w Niemczech. Uroczystym momentem wydarzenia było wręczenie przez dr. Pawła Warota okolicznościowych ryngrafów przedstawicielom lęborskiego samorządu.

Wystawa będzie dostępna na placu Pokoju w Lęborku do końca listopada br.

Powiązane wiadomości

do góry