Nawigacja

Aktualności

Prezentacja wystawy „«Jesteśmy Polakami». Związek Polaków w Niemczech” – Słupsk, 27 czerwca 2023

Organizatorem wydarzenia był Oddział IPN w Gdańsku, a partnerami Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa im. Jana Pawła II w Słupsku i Młodzieżowy Dom Kultury w Słupsku.

Prezentacja odbyła się na Starym Rynku w Słupsku. Wśród gości wydarzenia obecna była zastępca prezydenta miasta Marta Makuch, przewodnicząca Rady Miasta Beata Chrzanowska, dyrektor Instytutu Historii dr hab. Wojciech Skóra, a także przedstawiciele Zarządu NSZZ „Solidarność”. Oddział IPN w Gdańsku reprezentowała delegacja na czele z Krzysztofem Drażbą, naczelnikiem Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej.

Wydarzenie poprowadził przedstawiciel IPN Artur Chomicz. Okolicznościowe przemówienie na temat działalności Związku Polaków w Niemczech i znaczenia wystawy wygłosił Krzysztof Drażba, przedstawiciele władz miasta, dyrektor Instytutu Historii dr hab. Wojciech Skóra, a także współautorka wystawy dr Barbara Męczykowska.

W przemówieniach szczególnie wybrzmiało nazwisko Jana Bauera – działacza Związku Polaków w Niemczech na Ziemi Bytowskiej, na pograniczu polsko-niemieckim. To właśnie w Słupsku na początku lat trzydziestych miał miejsce jego proces, po którym władze niemieckie dotkliwie represjonowały polską mniejszość. 

W prezentacji udział wzięli zaproszeni goście i mieszkańcy miasta. Wystawa będzie w Słupsku dostępna do połowy lipca.

***

Wystawa „«Jesteśmy Polakami». Związek Polaków w Niemczech” powstała z inicjatywy dr. Pawła Warota (dyrektora Oddziału IPN w Gdańsku), który jest również autorem części prezentacji. Stanowi wspólne dzieło kilku oddziałów Instytutu Pamięci Narodowej, w których opracowano jej regionalne części. Została przygotowana w trzech wersjach językowych (polsko-angielsko-niemiecka).  Na wystawie zaprezentowano materiały pochodzące ze zbiorów: Biblioteki Narodowej (BN), Biblioteki Uniwersytetu Opolskiego (BUO), Instytutu Północnego im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Olsztynie (IP), Instytutu Śląskiego (IŚ), Narodowego Archiwum Cyfrowego (NAC), Śląskiej Biblioteki Cyfrowej (ŚBC) oraz domeny publicznej.

 

Wernisaż wystawy z udziałem prezesa IPN dr. Karola Nawrockiego odbył się 10 kwietnia 2022 r. w Kwidzynie. Później pokazywana była w wielu miastach Polski, a także w Niemczech.

 

Prezentacja wystawy w Słupsku

{GALERIA:882366-882369-882372-882375-882378}

Powiązane wiadomości

do góry