Nawigacja

Aktualności

Co się dzieje z budynkiem dawnego niemieckiego obozu Soldau?

W „Naszym Dzienniku” ukazał się dziś (22 września 2021) bardzo ważny artykuł pt. „Zatrzymana degradacja miejsca eksterminacji” o najważniejszym miejscu pamięci ofiar niemieckich zbrodni w Działdowie.

  • Fragment artykułu z „Naszego Dziennika”
    Fragment artykułu z „Naszego Dziennika”

Na terenie byłego niemieckiego obozu, po bardzo wielu latach starań lokalnych stowarzyszeń patriotycznych, miejscowych władz, Kościoła, a także gdańskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej udało się wreszcie rozpocząć pierwsze prace budowlane, które zabezpieczą coraz bardziej popadający w ruinę główny budynek byłego obozu Soldau.

W artykule autorstwa Andrzeja Ruteckiego (wiceprezesa Stowarzyszenia Odnowy Chrześcijańskiej „Pamięć i Tożsamość” działającego w Działdowie) podkreślono najważniejsze kwestie związane z tym miejscem pamięci, m.in. uroczystości współorganizowanych przez IPN w maju b.r., dokładnie w rocznicę męczeńskiej śmierci ordynariusza diecezji płockiej, Arcybiskupa Antoniego Nowowiejskiego.

Wśród tysięcy śmiertelnych ofiar, torturowanych i więzionych w ogromnej  działdowskiej katowni w czasie II wojny światowej było też kilkaset osób konsekrowanych. Znamy dziś 89 imion i nazwisk zakonnic i księży zamordowanych w obozie Soldau za miłość do Boga i Ojczyzny, za to że byli dobrymi ludźmi i dobrymi Polakami. To miejsce pamięci zlokalizowane w samym środku miasta, 200 metrów od działdowskiego dworca PKP, powinno jak najszybciej stać się prawdziwym muzeum pamięci o ofiarach II wojny światowej. Należy podkreślić, że Niemcy wykorzystując położenie Działdowa i dużą pojemność byłych koszar, zwozili tutaj na śmierć Polaków nie tylko z całej ziemi działdowskiej, ale także Prus Wschodnich, polskiego Pomorza, Kujaw i całego północnego Mazowsza.

Poniżej przedstawiamy część tylko tegorocznych inicjatyw, w których uczestniczyliśmy (bądź współorganizowaliśmy) w związku z historią obozu w Działdowie.

Powiązane wiadomości

do góry