Nawigacja

Aktualności

81. rocznica Zbrodni Katyńskiej

Wirtualne zwiedzanie wystawy, seminarium dla nauczycieli, upamiętnienia. Zapoznaj się z inicjatywami IPN Gdańsk Delegatura IPN w Bydgoszczy.

  • Obchody 81. rocznicy Zbrodni Katyńskiej

– Zbrodnia Katyńska była bardzo ważną częścią stalinowskiego planu całkowitego zniszczenia Polski. Jednym z najważniejszych środków służących do tego strasznego celu było wymordowanie polskich elit, jak największej grupy Polaków aktywnych politycznie, społecznie, naukowo, patriotycznie. Dotyczyło to oczywiście wszystkich oficerów, zarówno zawodowych jak i rezerwy, na których wydano bezwzględny wyrok śmierci – podkreśla prof. Mirosław Golon, dyrektor IPN Gdańsk.

– Tak jak w zachodniej części Rzeczypospolitej zbrodniczą eksterminację realizowali już od września 1939 roku Niemcy mordując dziesiątkami tysięcy kwiat polskiego społeczeństwa, tak we wschodniej części naszej Ojczyzny swój ludobójczy plan zaczęła realizować czerwona, stalinowska Rosja. „Fabryka śmierci” w Katyńskim Lesie miała już w działaniach Stalina swoją przerażającą historię, gdy tysiącami mordowano mieszkańców obwodu smoleńskiego, w drugiej połowie lat trzydziestych, w okresie tzw. Wielkiego Terroru. W kwietniu 1940 roku ludobójczy proceder realizowany głównie siłami NKWD Obwodu Smoleńskiego został wznowiony – dodaje.

Prezentujemy działania IPN Gdańsk Delegatura IPN w Bydgoszczy w 81. rocznicę Zbrodni Katyńskiej:

 

IPN Gdańsk

13 kwietnia

  • Dyrektor IPN Gdańsk prof. Mirosław Golon oraz dyrektor Zespołu Szkół Chłodniczych i Elektronicznych w Gdyni Marian Deręgowski złożyli kwiaty w Zespole Szkół Chłodniczych i Elektronicznych pod zrealizowaną przez OBUWiM w 2020 r. tablicą pamięci Marii Odyniec, nauczycielki, która w czasach stalinowskich nie bała się głosić prawdy o Zbrodni Katyńskiej, za swoją postawę została skazana na 5 lat więzienia. W tym roku OBUWiM w Gdańsku przygotował dla uczniów szkoły folder o historii Marii Odyniec;

– Na uwagę zwraca również tablica informacyjna przygotowana przez OBUWiM IPN Gdańsk poświęcona Marii Odyniec, którą szkoła wywiesiła w bibliotece. Po zniesieniu obostrzeń epidemicznych, jak tylko młodzież wróci do szkół, planujemy zorganizować dużą uroczystość przy tablicy z zawieszeniem portretu Marii Odyniec w bibliotece. Wydarzeniem towarzyszącym będzie wystawa o generale Zaruskim, wpisująca się w tematykę Zbrodni Katyńskiej oraz aktywność nauczycielską Marii Odyniec – zapowiada prof. Mirosław Golon.

  • Wiązanki kwiatów zostały złożone także pod Pomnikiem Katyńskim na Cmentarzu Obrońców Wybrzeża w Gdyni-Redłowie oraz pod gdańskim pomnikiem na Cmentarzu Łostowickim. Hołd ofiarom Zbrodni Katyńskiej złożyli prof. Mirosław Golon oraz Natalia Zych-Janukowicz. W Redłowie kwiaty złożył również Wojewoda Pomorski;

14 kwietnia

16 kwietnia

  • Zapraszamy także do siedziby IPN Gdańsk po odbiór Guzika Katyńskiego. To znak wspólnej pamięci o Tych, którzy zginęli. Materiał edukacyjny można pozyskać do końca kwieta lub do wyczerpania zapasów.

Delegatura IPN w Bydgoszczy

13-27 kwietnia przed Urzędem Marszałkowskim w Toruniu prezentowana będzie wystawa elementarna IPN „Zbrodnia Katyńska 1940. Zagłada polskich elit”, przygotowana przez Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN w Krakowie.

Uroczystego otwarcia 13 kwietnia dokonali przewodniczący Kolegium IPN prof. Wojciech Polak, marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki, dyrektor IPN Gdańsk prof. Mirosław Golon, ks. prałat Józef Nowakowski oraz prezes Stowarzyszenia Rodzina Katyńska w Toruniu Barbara Sękowska-Reinke.

Po prezentacji ekspozycji przewodniczący Kolegium IPN oraz dyrektor IPN Gdańsk złożyli kwiaty przed Epitafium Katyńskim w kościele jezuitów w Toruniu upamiętniającym 73 ofiary zbrodni, a następnie wraz z Dyrekcją Lasów Państwowych w Toruniu Jackiem Krzyżanowskim i Tadeuszem Chrzanowskim pod tablicą katyńską w Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych.

13-27 kwietnia w Areszcie Śledczym w Bydgoszczy prezentowana będzie wystawa „Zbrodnia katyńska”.

13 kwietnia naczelnik Delegatury IPN w Bydgoszczy Edyta Cisewska złożyła kwiaty pod Krzyżem Katyńskim przy parafii św. Polskich Braci Męczenników w Bydgoszczy.

Powiązane wiadomości

do góry