Nawigacja

Aktualności

„Ocalić od zapomnienia…” to najnowsza publikacja IPN Gdańsk w 80. rocznicę Zbrodni Katyńskiej. Przeczytaj online!

Poznaj sylwetki polskich jeńców wojennych obozów w Kozielsku, Ostaszkowie i Starobielsku zamordowanych przez NKWD wiosną 1940 roku, upamiętnionych w Kadynach koło Elbląga.

W Kadynach 16 kwietnia miała odbyć się uroczystość posadzenia 80 dębów w 80. rocznicę Zbrodni Katyńskiej. Oddziałowe Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN Gdańsk włączyło się do projektu „Katyń... Ocalić od zapomnienia”, który polega na zasadzeniu 21.857 Dębów Pamięci. Każde z tych drzew odpowiada jednemu nazwisku. Dęby mają stanowić trwałe i jednocześnie żywe upamiętnienie zamordowanych żołnierzy, funkcjonariuszy policji, straży granicznej i służby więziennej, którzy nie polegli, lecz zostali bestialsko zamordowani strzałem w tył głowy.

Dęby miały zostać zasadzone przy międzynarodowym szlaku rowerowym GreenVelo przebiegającym bezpośrednio nad Zalewem Wiślanym. Wyjątkowo odstąpiono od realizacji małych tabliczek przy każdym z drzew.

OBUWiM IPN Gdańsk ufundował duży, granitowy obelisk z inskrypcją i wymienionymi 80 nazwiskami pomordowanych bohaterów. Upamiętnienie zostanie zlokalizowane na terenie zabytkowego kompleksu klasztoru Braci Mniejszych Franciszkanów w Kadynach znajdującego się w bezpośrednim sąsiedztwie ze szlakiem GreenVelo. Kompleks ten jest jedną z atrakcji turystycznych na tym rowerowym (i nie tylko) szlaku. Z powodu zagrożenia epidemiologicznego uroczystość została przełożona.

Obchodom towarzyszyć miała premiera najnowszej publikacji Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN Gdańsk pt. „Ocalić od zapomnienia…” z sylwetkami polskich jeńców wojennych obozów w Kozielsku, Ostaszkowie i Starobielsku zamordowanych przez NKWD wiosną 1940 roku, upamiętnionych w Kadynach koło Elbląga.


Zachęcamy wszystkich do zapoznania się z biogramami bohaterów online. Publikację można pobrać na dole strony.

do góry