Nawigacja

Aktualności

Jak przebiegały represje komunistyczne w Marynarce Wojennej po II wojnie światowej? Zostań w domu, zapoznaj się online z publikacjami IPN Gdańsk

Autorem artykułów jest Daniel Sieczkowski z Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej w Gdańsku.

O ile w szerszej świadomości społecznej funkcjonuje już temat represji komunistycznych wymierzonych w podziemie niepodległościowe, o tyle zbrodnie komunistyczne popełnione na oficerach, podoficerach i szeregowcach „ludowego” Wojska Polskiego są nieznane ogółowi Polaków.

Zachęcamy do zapoznania się z powyższą tematyką, która została poruszona w dwóch artykułach Daniela Sieczkowskiego z IPN Gdańsk.

Pierwsza publikacja „Proces komandorów – krwawe lata Marynarki Wojennej” ukazała się  w Biuletynie IPN w grudniu 2018 r. (do pobrania).

Prezentujemy również niepublikowany dotąd fragment pracy „Represje komunistyczne w Marynarce Wojennej po II wojnie światowej” (do pobrania).

– Moim zamysłem jest rozszerzenie tematu poprzez ukazanie w sposób dokładniejszy sprawy polskiej w wizji Stalina i genezy „ludowego” Wojska Polskiego. W kolejnej częściach artykułu opiszę szczegółowo represje w armii, a w szczególności w Marynarce Wojennej. W podobny sposób opiszę działalność Informacji Wojskowej i aparatu sądowniczego – wyjaśnia D. Sieczkowski.

Zachęcamy jednocześnie do zapoznania się z treścią wystawy przygotowanej przez IPN Gdańsk i Muzeum Marynarki Wojennej „Zbrodnie komunistyczne w Marynarce Wojennej w okresie stalinowskim”.

Powiązane wiadomości

do góry