Nawigacja

Aktualności

Międzynarodowy Festiwal Filmowy o Totalitaryzmach „Echa Katynia” w formule online oraz inicjatywy IPN Gdańsk w 81. rocznicę Zbrodni Katyńskiej – briefing prasowy

„Ten festiwal to ponad 20 produkcji filmowych, fabularnych i dokumentalnych. W większości nie były one dotąd pokazywane w Polsce” – mówił Krzysztof Drażba, naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN Gdańsk.

W sali konferencyjnej IPN Gdańsk 14 kwietnia odbył się briefing prasowy poświęcony II Międzynarodowemu Festiwalowi Filmowemu o Totalitaryzmach „Echa Katynia”, a także inicjatywom Oddziału IPN w Gdańsku w 81. rocznicę Zbrodni Katyńskiej.

– Międzynarodowy Festiwal Filmowy o Totalitaryzmach „Echa Katynia”, organizowany przez Instytut Pamięci Narodowej, odbędzie się online w dniach 15-18 kwietnia 2021 r. To ponad 20 produkcji filmowych, fabularnych i dokumentalnych. Filmy pełno-, średnio- i krótkometrażowe, w większości dotąd nie pokazywane w Polsce. Wszystkie łączy wysoki poziom artystyczny oraz prawda o totalitaryzmie. Co ważne, program festiwalu będą wzbogacały debaty tematyczne oraz spotkania z twórcami – informował dziennikarzy Krzysztof Drażba, naczelnik OBEN IPN Gdańsk.

– Warto dodać, że aż cztery filmy zostały wyprodukowane przez IPN w 2020 r. Podczas festiwalu odbędą się pokazy premierowe. Szczególnie polecamy filmy „Fort” oraz „Wybraniec bogów”, których reżyserami i autorami zdjęć byli pracownicy Biura Edukacji Narodowej IPN – uzupełnił.

Z kolei dyrektor IPN Gdańsk prof. Mirosław Golon przybliżył postać bohatera filmu „Wybraniec bogów” w reżyserii Konrada Starczewskiego, naczelnika Wydziału Notacji i Opracowań Multimedialnych BEN IPN.

– Dokument przypomina postać wybitnego polskiego matematyka, Józefa Marcinkiewicza, zamordowanego w czasie zbrodni katyńskiej. O jego losach opowiadają wybitni badacze m.in. historycy, matematycy, nauczyciele – zaznaczył.

Józef Marcinkiewicz – zapomniany geniusz matematyki (prezentacja postaci, PDF).

Briefing prasowy poprowadził Jan Hlebowicz.

Zapoznaj się z wszystkimi inicjatywami IPN Gdańsk w 81. rocznicę Zbrodni Katyńskiej.

Program Festiwalu, zwiastuny i dostęp do filmów na stronie: http://www.totalitaryzmy.pl/

Osoby do kontaktu: Karol Litwin (zastępca naczelnika Wydziału Notacji i Opracowań Multimedialnych BEN IPN) tel. 22 581 85 88, Sławomir Bardski (Biuro Prezesa i Komunikacji Społecznej IPN) tel. 539 770 443.

Ogólnopolska konferencja prasowa IPN poświęcona Festiwalowi odbyła się 13 kwietnia.

do góry