Nawigacja

Aktualności

Informacja

Strona posiada nowszą wersję

Kliknij tutaj, aby przejść dalej

Upamiętniamy Danutę Siedzikównę „Inkę”. 5 września 2021 r. odsłonimy tablicę dedykowaną „Ince” w Lipowej Tucholskiej

Tablicę przygotowało Oddziałowe Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Gdańsku.

PROGRAM
 • godz. 11.00  Odsłonięcie i poświęcenie tablicy pamiątkowej na budynku stacji PKP Lipowa Tucholska,
 • godz. 11.45  Przejazd do Zwierzyńca,
 • godz. 12.00 Msza święta oraz odsłonięcie i poświęcenie Kapliczki Matki Boskiej Ostrobramskiej w hołdzie Danucie Siedzikównie „Ince”,
 • godz. 13.00  Powitanie gości,
 • godz. 13.15 – Apel,
 • godz. 13.30 – Część artystyczna.

Na uroczystości zapraszają: Wójt Gminy Śliwice, Oddział IPN w Gdańsku, Zrzeszenie Harcerskie Piąta PL. Uroczystość została objęta patronatem honorowym przez wojewodę kujawsko-pomorskiego Mikołaja Bogdanowicza. Weźmie w nich udział delegacja IPN na czele z dyrektorem oddziału w Gdańsku prof. Mirosławem Golonem.

***

Uroczystość odbędzie się ramach obchodów upamiętniających 75. rocznicę ostatniej podróży Danuty Siedzikówny „Inki”:

Ostatnią misją „Inki” była podróż do Malborka, Gdańska i Olsztyna. Zlecił ją por. „Leszek”, zastępca „Żelaznego”. Sam „Żelazny” już wtedy nie żył, o czym zresztą jego podkomendni wówczas jeszcze nie wiedzieli. Sanitariuszka miała zdobyć lekarstwa potrzebne oddziałowi i dowiedzieć się, dlaczego „Żelazny” tak długo nie wracał. Wyruszyła 13 lipca ze wsi Zwierzyniec z domu zaprzyjaźnionych z partyzantami Łytkowskich w towarzystwie Henryka Kazimierczaka „Czajki”. Po wykonaniu zadania miała stawić się 20 lipca w Lipowej Tucholskiej. Dowódca Olgierd Christa „Leszek” tak ją zapamiętał z dnia, w którym wyruszała w podróż: „W pożyczonej od gospodyni sukience wyglądała bardziej dziewczęco niż zazwyczaj. Na co dzień chodziła, jak wszystkie »siostry«, w spodniach i długich butach, nigdy w spódnicy […]”. Pierwszym celem podróży był Malbork.

(fragment biogramu „Inki” ze strony biogramy.ipn.gov.pl)

 

Tablica dedykowana Danucie Siedzikównie „Ince” w Lipowej Tucholskiej to kolejne upamiętnienie odsłonięte na terenie Oddziału IPN w Gdańsku – Delegaturze w Bydgoszczy. Jedno z ostatnich miało miejsce w parafii św. Marka w Bydgoszczy, gdzie 28 lutego br. odbyła się uroczystość odsłonięcia „Serca dla Inki” (Oddział IPN w Gdańsku był partnerem wydarzenia).

 • Projekt tablicy dedykowanej „Ince”
  Projekt tablicy dedykowanej „Ince”
 • Dworzec PKP w Lipowej Tucholskiej.
  Dworzec PKP w Lipowej Tucholskiej.

Powiązane wiadomości

do góry