Nawigacja

Aktualności

Wernisaż wystawy IPN „Danuta Siedzikówna «Inka»” – Gdańsk, 28 sierpnia 2021

Wernisaż odbył się przy udziale rodziny Danuty Siedzikówny „Inki” oraz delegacji IPN na czele z dyrektorem oddziału w Gdańsku prof. Mirosławem Golonem. Wystawa jest dostępna do 1 września br. przy Bazylice Mariackiej (od strony ul. Podkramarskiej).

Wernisaż odbył się w 75. rocznicę śmierci Żołnierzy Wyklętych: Danuty Siedzikówny „Inki” i Feliksa Selmanowicza „Zagończyka”. Miejsce prezentacji zostało wybrane nieprzypadkowo – to w stojącej nieopodal Bazylice Mariackiej odbyły się w 2016 r. uroczystości pogrzebowe polskich bohaterów.

 • Wernisaż odbył się przy Bazylice Mariackiej w Gdańsku, gdzie w 2016 r. miały miejsce uroczystości pogrzebowe „Inki” i „Zagończyka”.
  Wernisaż odbył się przy Bazylice Mariackiej w Gdańsku, gdzie w 2016 r. miały miejsce uroczystości pogrzebowe „Inki” i „Zagończyka”.
 • Przemówienie wygłosił prof. Mirosław Golon, dyrektor Oddziału IPN w Gdańsku.
  Przemówienie wygłosił prof. Mirosław Golon, dyrektor Oddziału IPN w Gdańsku.
 • #1
  #1
 • #6
  #6
 • #4
  #4
 • Jerzy Kowalczyk, uczestnik Grudnia '70.
  Jerzy Kowalczyk, uczestnik Grudnia '70.
 • #5
  #5
 • #12
  #12
 • #11
  #11
 

W wernisażu wzięła udział delegacja Instytutu Pamięci Narodowej na czele z dyrektorem oddziału w Gdańsku prof. Mirosławem Golonem i naczelnikiem Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej Krzysztofem Drażbą. Obecny był autor prezentacji – Artur Chomicz z gdańskiego IPN. Przybyło także grono wyjątkowych gości, przede wszystkim rodzina Danuty Siedzikówny – Anna i Maciej Pawełek. Wystawa stanęła dzięki gościnności proboszcza Bazyliki Mariackiej ks. Ireneusza Bradtke, który był również na wernisażu. Piękną oprawę zapewnili harcerze z harcmistrzem Markiem Wierzbickim, także pracownikiem naukowym IPN.

Pięć lat temu, jak odbywał się ten pogrzeb, byłem zdziwiony, że aż tyle osób przybyło, że była osobiście pani premier i znaczna część rządu, bardzo dużo przedstawicieli wszystkich instytucji, pan Prezydent Rzeczypospolitej, dzisiaj zresztą wspominający to wydarzenie [...], ale najbardziej ucieszyło mnie pięć lat temu to młode pokolenie. Tak liczna grupa młodzieży, która wtedy przybyła [...] dawała mi ogromną nadzieję, że naprawdę wygrała już pamięć przynajmniej o Niej, o żołnierzach z 5. Wileńskiej Brygady AK, bo tutaj przynajmniej od dwudziestu lat toczy się batalia aby ich upamiętnić – podkreślał prof. Mirosław Golon – I mamy już na tym polu ogromne sukcesy. [...] Dzisiaj jestem już po prostu pewny – z kart historii Polski na pewno ta postać nie zniknie. [...] Ona wybrała służbę, wróciła gdy oddział [5. Wileńskiej Brygady AK] się na nowo organizował i to swoje młode życie oddała dobrej sprawie.

Okolicznościowe przemówienia wygłosił także ks. Ireneusz Bradtke oraz autor wystawy – Artur Chomicz. Wśród przemawiających gości był uczestnik Grudnia '70, prezes Okręgu Gdynia Związku Solidarności Polskich Kombatantów i Osób Represjonowanych Jerzy Kowalczyk, który ogłosił, że – przy zgodzie rodziny Danuty Siedzikówny – związek zmienił dzisiaj nazwę na Związek Solidarności Polski Kombatantów i Osób Represjonowanych im. Danuty Siedzikówny „Inki”.

Przed uroczystością delegacja IPN, rodzina Danuty Siedzikówny, ks. Ireneusz Bradtke a także goście udali się do Bazyliki Mariackiej, gdzie złożyli kwiaty pod dwiema tablicami: pierwsza z nich upamiętnia żołnierzy 5. Wileńskiej Brygady AK, a druga Danutę Siedzikównę „Inkę”.

 

Prezentacja wystawy poprzedziła główną część uroczystości 75. rocznicy śmierci polskich bohaterów, która odbyła się na Cmentarzu Garnizonowym w Gdańsku.

***

Danuta Siedzikówna ps. „Inka” urodziła się 3 września 1928 r. W 1943 r., jako piętnastolatka, złożyła przysięgę AK i odbyła szkolenie sanitarne. Przeszła szlak bojowy w 5. Wileńskiej Brygadzie AK mjr. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”. W dniu 20 lipca 1946 r. została aresztowana przez Urząd Bezpieczeństwa i osadzona w więzieniu w Gdańsku. Po ciężkim śledztwie 3 sierpnia 1946 r. skazano ją na karę śmierci. Wyrok wykonano 28 sierpnia 1946 r.

Jej nazwisko stało się symbolem wierności ideałom, a także niezłomnej postawy do samego końca, gdy potrafiła zachować się „jak trzeba” poświęcając swoje młode życie w walce o niepodległą Polskę (w momencie śmierci nie miała ukończonych 18 lat). Jest dziś jednym z najbardziej znanych i rozpoznawalnych Żołnierzy Wyklętych.

Odsłonięta dziś wystawa  należy do cyklu biograficznych wystaw elementarnych IPN. W sposób przystępny, na siedemnastu planszach prezentuje chronologicznie koleje losu niezłomnej sanitariuszki. Końcowe plansze poświęcone są upamiętnieniu i uroczystemu, państwowemu pogrzebowi Danuty Siedzikówny i Feliksa Selmanowicza, który odbył się w Gdańsku.

Wystawa jest dostępna w dniach 28 sierpnia – 1 września br. Dostępna jest również wersja on-line wystawy na stronie internetowej IPN.

 • Autor wystawy, Artur Chomicz z gdańskiego oddziału IPN.
  Autor wystawy, Artur Chomicz z gdańskiego oddziału IPN.
do góry