Nawigacja

Aktualności

Uroczystość odsłonięcia „Serca dla Inki” – Bydgoszcz, 28 lutego 2021

W ramach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w parafii św. Marka w Bydgoszczy odbyła się uroczystość odsłonięcia „Serca dla Inki”. Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Gdańsku – Delegatura w Bydgoszczy był partnerem wydarzenia.

  • Uroczystość odsłonięcia „Serca dla Inki” – Bydgoszcz, 28 lutego 2021

Celem akcji „Serce dla Inki”, której pomysłodawcą jest ks. dr Jarosław Wąsowicz, jest upamiętnienie bohaterskiej sanitariuszki 5. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej. W ramach akcji odsłonięto już epitafium w kształcie serca w kościele pw. św. Dominika Savio w Ostródzie (w 2019 r.). Kolejna taka uroczystość odbyła się 28 lutego br. podczas Mszy św. w kościele pw. św. Marka w Bydgoszczy (ul. Salezjańska 1). Poświęcenia dokonał bp Jan Tyrawa.

 

 

 

 

Pragniemy, aby wpisała się ona w obchody tegorocznego Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, w szeregach których odnajdujemy naszą bohaterkę, wychowankę salezjanów z Różanegostoku. „Inka” w ostatnich latach stała się ikoną całego pokolenia młodych Polaków, którzy po zakończeniu wojny podjęli walkę z nowym okupantem i oddali życie za wolną Polskę – podreślili organizatorzy uroczystości, ks. dr Jarosław Wąsowicz SDB i ks. Krzysztof Rudziński (proboszcz parafii pw. św. Marka w Bydgoszczy).

Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Gdańsku – Delegatura w Bydgoszczy był partnerem wydarzenia. W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele IPN m.in. dyrektor IPN Gdańsk prof. Mirosław Golon oraz Edyta Cisewska, naczelnik Delegatury IPN w Bydgoszczy. Wydarzeniu towarzyszyła prezentacja wystawy „Niezłomna, wyklęta, przywrócona pamięci. Danuta Siedzikówna «Inka» 1928–1946”.

***

O wydarzeniu informuje także strona internetowa parafii pw. św. Marka w Bydgoszczy. Więcej informacji o akcji „Serce dla Inki” dostępnych jest na stronie internetowej Stowarzyszenia „Brygada Inki”.

 

do góry