Nawigacja

Aktualności

Obchody 75. rocznicy śmierci Danuty Siedzikówny „Inki” na ziemi sztumskiej – Waplewo Wielkie, 21 sierpnia 2021

Dokładnie tydzień przed głównymi gdańskimi uroczystościami, w 75. rocznicę śmierci z rąk komunistycznych zbrodniarzy „Inki” i „Zagończyka”, które w tym roku poprowadzi prezes IPN dr Karol Nawrocki, w Waplewie Wielkim niezwykle pięknie uczczono wspaniałych polskich bohaterów.

  • Pomnik Danuty Siedzikówny „Inki” w Waplewie Wielkim.
    Pomnik Danuty Siedzikówny „Inki” w Waplewie Wielkim.

W bardzo bogatym programie była uroczysta, koncelebrowana Msza święta w prześlicznym kościółku pw. św. Maksymiliana Kolbe z bardzo mądrą homilią JE Biskupa Śliwińskiego z Elbląga; wystawa Instytutu Pamięci Narodowej; ciekawy i wzruszający wykład historyczny prof. Piotra Niwińskiego z gdańskiego oddziału IPN; wręczenie nagród młodym uczestnikom konkursu o historii Żołnierzy Wyklętych, a także podniosła uroczystość patriotyczna przy niezwykłym pomniku „Inki” w Tulicach, 4 kilometry od Waplewa.

 

 

Przy pomniku, po modlitwie w intencji ofiar komunistycznych zbrodni, refleksję historyczną wygłosił dyrektor Oddziału IPN w Gdańsku prof. Mirosław Golon. Mocno podkreślił patriotyczne tradycje ziemi sztumskiej, wspominając wczorajsze upamiętnienie przez IPN w Sztumie wielkiego bohatera Powstania Wielkopolskiego, działań plebiscytowych i walki z najazdem bolszewickim pułkownika Augusta Brochwicz-Donimirskiego oraz wspominając zasłużonego ogromnie dla Polski syna ziemi sztumskiej, waplewianina: hrabiego Stanisława Sierakowskiego, zamordowanego w 1939 roku przez Niemców wraz z rodziną za ogromny patriotyzm, w tym wybitne zasługi w okresie plebiscytu z 1920 roku.

 

 

Danuta Siedzikówna „Inka”, to kolejna wielka polska patriotka związana z ziemią sztumską bardzo krótko, ale to właśnie stąd wyruszyła 14 kwietnia 1946 roku do ostatniej walki z komunistycznym zniewoleniem. Podczas uroczystości dyrektor oddziału IPN zapowiedział kolejne wielkie spotkanie historyczne w Waplewie właśnie 14 kwietnia 2022 roku, w 76. rocznicę rozpoczęcia ostatniego wielkiego rajdu V Wileńskiej Brygady AK. Zaprezentujemy wtedy uczniom miejscowej szkoły i wszystkim mieszkańcom nową wystawę o „Ince”, której premiera jest zaplanowana na 28 sierpnia br. pod Bazyliką Mariacką w Gdańsku. Ogromnie też liczymy na to, że nie będzie już ograniczeń epidemiologicznych i będzie możliwa duża uroczystość.

do góry