Nawigacja

Aktualności

Oddaliśmy hołd płk. Augustowi Brochwicz-Donimirskiemu – Sztum, 20 sierpnia 2021

Był powstańcem wielkopolskim, działaczem plebiscytowym na Powiślu, współtwórcą Armii Ochotniczej na Pomorzu. Oddziałowe Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Gdańsku zrealizowało inskrypcję upamiętniającą bohatera na grobowcu rodzinnym Donimirskich.

 • Dyrektor Oddziału IPN w Gdańsku prof. Mirosław Golon złożył kwiaty na grobie płk. Augusta Brochwicz-Donimirskiego.
  Dyrektor Oddziału IPN w Gdańsku prof. Mirosław Golon złożył kwiaty na grobie płk. Augusta Brochwicz-Donimirskiego.

Na cmentarzu parafialnym przy kościele św. Anny w Sztumie znajduje się grób płk. Augusta Brochwicz-Donimirskiego, powstańca wielkopolskiego, działacza plebiscytowego na Powiślu, współtwórcy Armii Ochotniczej na Pomorzu. W dniu 20 sierpnia odbyła się tutaj okolicznościowa uroczystość upamiętniająca bohatera. Wzięli w niej udział dyrektor Oddziału IPN w Gdańsku prof. Mirosław Golon i naczelnik Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa Katarzyna Lisiecka wraz z pracownikami.

Wśród gości wydarzenia obecni byli: ks. dziekan Andrzej Starczewski, starosta Leszek Sarnowski, dyrektor Muzeum Zamkowego w Malborku dr hab. Janusz Trupinda, kierownik Muzeum Zamkowego w Sztumie Aleksander Masłowski, a także wicedyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 Beata Ossowska-Smeja. Gośćmi honorowymi była rodzina śp. płk. Augusta Donimirskiego – prof. Jacka Schirmera wraz z rodziną.

Uroczystości rozpoczęły się od Mszy świętej w kościele pw. św. Anny w Sztumie którą poprowadził proboszcz ks. dziekan Andrzej Starczewski. Msza miała uroczystą oprawę poczt sztandarowych.

 • IMG_9719
  IMG_9719

 

Następnie zebrani udali się na cmentarz parafialny, pod grób płk. Augusta Brochwicz-Donimirskiego. Uroczystość poprowadziła Karolina Masłowska z Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa:

Grób Augustwa Brochwicz-Donimirskiego został wiosną tego roku wpisany do ewidencji grobów weteranów, jednakże brakowało namacalnej informacji o tym, iż właśnie tu, w mogile matki został pochowany. Dlatego też Instytut Pamięci Narodowej sfinansował wykonanie granitowego pulpitu inskrypcyjnego, przy ktrórym dziś złożymy kwiaty – podkreśliła.

Następnie głos zabrał prof. Mirosław Golon:

W roku 1920 dzisiaj przez nas wspominany płk August Brochwicz-Donimirski budował to zaplecze, jeden z tych fundamentów zabezpieczających nasz wysiłek zbrojny – Armię Ochotniczą w tym regionie. Miliona trzeba było, aby uratować wolną Polskę. Milion poszło się bić – i ten milion wygrał. Ziemianie, warstwy wyższe dały kadry oficerskie, tak jak właśnie Pan pułkownik Brochwicz-Donimirski. Zwykły lud, głównie chłopski, ale też warstwy robotnicze, dały też szerokie, duże rzesze żołnierskie – zaznaczył.

W imieniu rodziny przemówienie wygłosił prof. Jacek Schirmer, który podziękował Instytutowi Pamięci Narodowej za przywrócenie pamięci płk. Augusta Brochwicz-Donimirskiego. Oddziałowe Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa w Gdańsku zrealizowało dodanie pulpitu z inskrypcją upamiętniającą pułkownika na grobowcu rodzinnym Donimirskich. Do tej pory na nagrobku nie było jakiejkolwiek informacji wskazującej na to, że jest to miejsce pochówku bohatera.

 

 • IMG_9727
  IMG_9727
 • IMG_9732
  IMG_9732
 • Dyrektor Oddziału IPN w Gdańsku prof. Mirosław Golon złożył kwiaty na grobie płk. Augusta Brochwicz-Donimirskiego.
  Dyrektor Oddziału IPN w Gdańsku prof. Mirosław Golon złożył kwiaty na grobie płk. Augusta Brochwicz-Donimirskiego.

Następnie na grobie płk. Augusta Brochwicz-Donimirskiego zostały złożone wieńce. W trakcie uroczystości odbyło się również przekazanie aktu opieki nad grobem wicedyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 w Sztumie oraz Piotrowi Padlewskiemu (nauczycielowi).

 • Akt opieki nad grobem
  Akt opieki nad grobem

 

***

Życiu i działalności płk. Augusta Brochwicz-Donimirskiego został poświęcony okolicznościowy folder, przygotowany przez Karolinę Masłowską (OBUWiM IPN Gdańsk). Zachęcamy do lektury i pobrania publikacji online.

 • Broszura poświęcona płk. Augustowi Brochwicz-Donimirskiemu
  Folder Donimirski-1
 • Broszura poświęcona płk. Augustowi Brochwicz-Donimirskiemu
  Folder Donimirski-2
do góry