Nawigacja

Aktualności

Dwa Grudnie – 1970, 1981 – inicjatywy IPN Gdańsk

IPN Gdańsk przygotował różnorodny i bogaty program obchodów, uroczystości, wystaw, wydarzeń plenerowych oraz audycji związanych z rocznicami Grudnia'70 i stanu wojennego.

Prezentujemy szczegółowy program IPN Gdańsk obchodów, uroczystości, wystaw, wydarzeń plenerowych oraz audycji związanych z rocznicami Grudnia'70 i stanu wojennego. 

Uroczystości, obchody, wydarzenia

13-17 grudnia

Przedstawiciele IPN Gdańsk uczestniczą w obchodach grudniowych organizowanych przez NSZZ Solidarność (dokładny program do pobrania poniżej).

13 grudnia

Akcja IPN Gdańsk – Zapal Światło Wolności. Upamiętnij ofiary stanu wojennego, pokaż, że pamiętasz, zrób zdjęcie, wygraj nagrodę.

13 grudnia 

O 13.30 w Bydgoszczy na skwerze Pomorskiego Okręgu Wojskowego u zbiegu ulic Dwernickiego i Sułkowskiego odbędzie się uroczystość odsłonięcia kamienia poświęconego osobom przebywającym podczas stanu wojennego w wojskowych obozach internowania. Inicjatorami upamiętnienia są Stowarzyszenie Osób Internowanych „Chełminiacy 1982” oraz Instytutu Pamięci Narodowej. 

14 grudnia

1) Prelekcja dr. Piotra Brzezińskiego w ramach Klubu Grota pt. „Pogrzebani nocą – ofiary Grudnia’70 na Wybrzeżu Gdańskim. Komunistyczna propaganda wmawiała Polakom, że byli „chuliganami” i „wichrzycielami”, którzy zasłużyli na swój okrutny los. Mimo to, władze PRL bały się ich nawet po śmierci. Grzebano ich nocą, czasem bez udziału rodzin, za to w asyście funkcjonariuszy SB. Prawda o okolicznościach ich tragicznej śmierci była skrzętnie ukrywana przed opinią publiczną. Kim byli? Jak zginęli? Co dalej działo się z ich rodzinami? Na te, i wiele innych pytań, spróbuje odpowiedzieć badający od lat tę tematykę dr Piotr Brzeziński. Miejsce: siedziba IPN Gdańsk al. Grunwaldzka 216, godz. 17.00.

2) Finał Wojewódzkiego Konkursu Historycznego „Grudzień’70”, skierowanego do uczniów oddziałów gimnazjalnych oraz szkół ponadpodstawowych województwa pomorskiego. Celem konkursu jest poznanie genezy, przebiegu i skutków rewolty grudniowej na Wybrzeżu Gdańskim w 1970 roku. Uroczysty finał konkursu odbędzie się 14 grudnia 2018 roku, dokładnie w 48. rocznicę początku robotniczego  protestu, w Sali Okrągłej Urzędu Marszałkowskiego w Gdańsku.

16 grudnia

Współorganizacja wydarzenia „Wydarzyło się w Grudniu”. Inicjatywa poświęcona masakrze robotników w grudniu 1970 roku oraz wprowadzeniu stanu wojennego w grudniu 1981 roku. Miejsce i czas: Sala BHP Stoczni Gdańskiej, godz. 12.00-16.00. Prelekcja Arkadiusza Kazańskiego (IPN Gdańsk). Organizator wydarzenia: Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej SOJUSZ. Współorganizator: OBEN IPN Gdańsk, który przygotował dla uczestników quiz historyczny poświęcony dwóm grudniowym rocznicom oraz ufundował atrakcyjne nagrody.

Program wydarzenia:

1) statyczna diorama poświęcona wydarzeniom grudnia 1970 r. (wnętrze budynku),

2) statyczna diorama poświęcona wydarzeniom stanu wojennego (wnętrze budynku),

3) wystawa historycznych pojazdów z okresu stanu wojennego,

4) żywa diorama ulicy stanu wojennego (koksowniki, punkt kontrolny na zewnątrz sali BHP),

13:00 – 14:00

5) oficjalne rozpoczęcie spotkania,

6) prezentacja historyczna prowadzona przez Biuro Edukacji Narodowej Oddziału IPN w Gdańsku,

12:00 – 15:00

6) pokaz drukowania ulotek Robert Kwiatek Federacja Młodzieży Walczącej,

14:30 – 15:00

7) śpiewanie na żywo pieśni opozycyjnych z czasów strajków w Stoczni Gdańskiej poprowadzone

przez Zbyszka Stefańskiego – legendarny gdański stoczniowy bard lat 80,

15:00 – 15:30

8) wspólne zapalenie zniczy pod pomnikiem Poległych Stoczniowców – koło godziny 15:00,

15:30 – 16:00

9) losowanie nagród dla uczestników konkursu wiedzy historycznej na temat wydarzeń Grudnia 1970

oraz stanu wojennego na Wybrzeżu,

16:00

10) oficjalne zakończenie spotkania,

Podczas wydarzenia będzie można zobaczyć 4 historyczne pojazdy : Star WT, Nysa , Uaz, Fiat 125p.

17 grudnia

Wręczenie odznaczeń państwowych Krzyży Wolności i Solidarności z udziałem prezesa IPN dr. Jarosława Szarka. 17 grudnia – Gdańsk, Sala BHP, godz. 13.00.

Po wręczeniu odznaczeń delegacja IPN na czele z prezesem J. Szarkiem uda się do Gdyni. Tam, o godz. 16.30 przedstawiciele Instytutu wezmą udział w uroczystej Mszy św. w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa. Później nastąpi przemarsz pod pomnik na Placu Wolnej Polski (przy Urzędzie Miasta), Apel Poległych i salwa honorowa, modlitwa, wystąpienia, złożenie wieńców i kwiatów.

18 grudnia

Koncert „Pamięci Stoczniowców – zakłóćmy ciszę”, który odbędzie się o godz. 18.00 w Sali BHP w Gdańsku. Wydarzenie jest otwarte i bezpłatne, IPN Gdańsk objęło patronat nad koncertem.

Grudzień '70 - Elbląg pamięta

Witold Wróblewski prezydent Elbląga, Antoni Czyżyk przewodniczący Rady Miejskiej oraz Grzegorz Adamowicz przewodniczący Zarządu Regionu NSZZ Solidarność zapraszają mieszkańców na obchody 48. rocznicy Wydarzeń Grudniowych.

18 grudnia 2018 r. godz. 18:00 (wtorek)
Miejsce: Katedra p.w. św. Mikołaja, Pomnik Ofiar Grudnia 1970

Program obchodów:

  • Msza święta w Katedrze pod wezwaniem św. Mikołaja,
  • Przejście pod pomnik Ofiar Grudnia 1970,
  • Odśpiewanie hymnu państwowego Rzeczpospolitej Polskiej,
  • Przemówienia okolicznościowe,
  • Apel pamięci i salwa honorowa,
  • składanie kwiatów.

Wystawy

4-11 grudnia

Wystawa „Gdy naród do strajku wyruszył bez broni... Grudzień 1970 w Gdańsku” w Szkole Podstawowej 84 w Gdańsku od 4 do 11 grudnia.

5 grudnia – 2 stycznia 2019 r. 

Wystawa „Antoni Browarczyk – pierwsza ofiara stanu wojennego w Gdańsku” przed siedzibą IPN Gdańsk, ul. Grunwaldzka 216. Wystawa dostępna do 2 stycznia 2019 r.

11-18 grudnia

Wystawa „Zbrodnia bez kary. Grudzień’70 w Gdyni. Przebieg wydarzeń, represje, walka o prawdę”. Biurowiec Akwarium, ul. Czechosłowacka 3, od 11 do 18 grudnia.

11-21 grudnia

Prezentacja wystawy plenerowej „586 dni stanu wojennego” Gdańsk, Plac Solidarności. Ekspozycja dostępna dla zwiedzających od 11 do 21 grudnia.

13 grudnia

Wernisaż wystawy „586 dni stanu wojennego” w Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy ul. Jagiellońska 3. Wystawa będzie towarzyszyć obchodom wojewódzkim, organizowanym m.in. przez Urząd Wojewódzki, Urząd Marszałkowski oraz Instytut Pamięci Narodowej. Kwestie organizacyjne koordynuje Naczelnik Delegatury IPN w Bydgoszczy. Planowane jest również upamiętnienie opozycjonistów internowanych w Wojskowych Obozach Internowania.

Wydarzenia plenerowe

5 grudnia

Gra miejska „Gdańsk 1970” dla uczniów I Gimnazjum Społecznego Towarzystwa Oświatowego w Gdańsku (prowadzenie Bartosz Januszewski). Interaktywne zajęcia plenerowe z wykorzystaniem przestrzeni miejskiej Gdańska, gdzie rozgrywały się przełomowe wydarzenia 14-16 grudnia 1970. Uczestnicy otrzymają pamiątkowe koszulki z wizerunkiem Zbigniewa Godlewskiego, jednej z ofiar Grudnia’70. 

10 grudnia

Gra miejska „Gdynia 1970” dla uczniów I Gimnazjum Społecznego Towarzystwa Oświatowego w Gdańsku (prowadzenie Bartosz Januszewski). Interaktywne zajęcia plenerowe z wykorzystaniem przestrzeni miejskiej Gdyni, gdzie rozgrywały się przełomowe wydarzenia 15-17 grudnia 1970. Uczestnicy otrzymają pamiątkowe koszulki z wizerunkiem Zbigniewa Godlewskiego, jednej z ofiar Grudnia’70. 

14 grudnia

Spacer historyczny śladami  Grudnia’70 w Elblągu, w którym wezmą udział uczniowie klas 8 szkół podstawowych i  3 gimnazjum. Podczas spaceru będą obecni świadkowie tamtych wydarzeń, a uczestnicy otrzymają  pamiątkowe koszulki z wizerunkiem Mariana Sawicza, jednej z ofiar Grudnia’70. Prowadzenie: Artur Chomicz.

Programy i audycje

14 grudnia

Program „Stan Wojenny” (w ramach programu Lekcja historii) zrealizowany przy współpracy z telewizją regionalną. Program składa się z 20-miutowego reportażu oraz rozmowy w studio. Emisja 14 grudnia br. na antenie TVP Bydgoszcz.  

17 grudnia

Audycja historyczna współtworzona przez IPN Gdańsk oraz Radio Gdańsk poświęcona gdańskim i gdyńskim wydarzeniom z grudnia 1970 roku. Prowadzenie programu: Jan Hlebowicz (IPN Gdańsk), gość audycji: Piotr Brzeziński (IPN Gdańsk). Audycja powstała w ramach cyklu „Pomorskie miesiące”, emisja godz. 18.30.

do góry