Nawigacja

Aktualności

Wyróżnienie dla książki dr. Piotra Abryszeńskiego „Politechnika Gdańska 1968–1980. Portret społeczno-polityczny” – Kościerzyna, 1 lipca 2023

Wręczenie wyróżnienia nastąpiło w czasie XXIII Kościerskich Targów Książki Kaszubskiej i Pomorskiej „Costerina”.

Z przyjemnością informujemy, że wydana przez Instytut Pamięci Narodowej książka dr. Piotra Abryszeńskiego „Politechnika Gdańska 1968–1980. Portret społeczno-polityczny” uzyskała wyróżnienie w Konkursie Literatury Kaszubskiej i o Kaszubach 2023. Konkurs tradycyjnie towarzyszy Kościerskim Targom Książki Kaszubskiej i Pomorskiej „Costerina”. Autorowi serdecznie gratulujemy! Nagrodę w imieniu Oddziału IPN w Gdańsku odebrał pracownik pionu naukowego Krzysztof Filip. Uroczystość odbyła się w siedzibie głównego organizatora – Bibliotece Miejskiej w Kościerzynie.

Targi Książki w Kościerzynie mają już ponad dwudziestoletnią tradycję. Są znaczącym wydarzeniem lokalnym, w którym uczestniczą wystawcy reprezentujący wydawnictwa pomorskie jak i ogólnopolskie. Targom towarzyszy bogaty program wydarzeń, w tym konkurs publikacji naukowych i popularnonaukowych, w którym wielokrotnie nagradzane były książki wydane przez Oddział IPN w Gdańsku:

  • „Zapomniani dygnitarze. Pierwsi sekretarze Komitetu Wojewódzkiego PPR/PZPR w Gdańsku w latach 1945–1990” dr. Piotra Brzezińskiego,
  • „Pierwsza dekada. Aparat bezpieczeństwa w województwie gdańskim w latach 1945–1956” dr. Daniela Czerwińskiego,
  • „Orła WRONa nie pokona. Stan wojenny w Gdyni (lata 1981–1983)” Roberta Chrzanowskiego i Małgorzaty Sokołowskiej.

Wśród wystawców tegorocznych targów „Costerina” było także stoisko Oddziału IPN w Gdańsku. Zaprezentowaliśmy na nim bogatą ofertę Wydawnictwa IPN, w tym publikacje naukowe i popularnonaukowe, albumy, gry i komiksy. Ich tematyka dotyczyła najnowszej historii Polski z uwzględnieniem wątków lokalnych. Dla naszych gości przygotowaliśmy promocyjne ceny.

 

O wyróżnionej publikacji

Piotr Abryszeński, „Politechnika Gdańska 1968–1980. Portret społeczno-polityczny”, Gdańsk–Warszawa 2022, 432 s. + 32 s. wkł. zdj., ISBN 978-83-8229-610-5

Politechnika Gdańska od momentu jej utworzenia w 1945 r. prowadziła działalność dydaktyczną i badawczo-rozwojową ważną nie tylko w skali  Pomorza, ale i całego kraju. Jeszcze przed 1956 r. na uczelni rozwinęło się intensywne życie studenckie, w tym także kulturalne. To właśnie wywodzący się z niej studenci, których opieką artystyczną otoczył młody aktor Zbigniew Cybulski, założyli w 1954 r. legendarny już teatr Bim-Bom. W 1957 r., na fali październikowej odwilży, powstał z kolei Uczelniany Parlament ZSP Politechniki Gdańskiej – rodzaj samorządu studenckiego, stanowiący dla części jego członków przygotowanie do późniejszej dorosłej aktywności politycznej i społecznej.

Autor niniejszej publikacji podjął próbę odpowiedzi na pytanie o wpływ kryzysów społeczno-politycznych lat 1968, 1970 i 1976 na postawy środowiska akademickiego Politechniki Gdańskiej – kadry dydaktycznej, organizacji studenckich i młodzieżowych oraz Komitetu Uczelnianego PZPR. Ukazał także związki personalne między studentami uczelni i rodzącą się w drugiej połowie lat siedemdziesiątych opozycją demokratyczną.

Od drugiej połowy lat sześćdziesiątych na Politechnice studiowały roczniki urodzone już po wojnie. Byli to przedstawiciele pierwszego pokolenia, które mogło mówić o Gdańsku jako o swoim mieście. Ta książka opowiada o ich młodości.

do góry