Nawigacja

Aktualności

Nagroda dla autorów książki „Orła WRONa nie pokona. Stan wojenny w Gdyni (lata 1981–1983)” – Kościerzyna, 2 lipca 2022

Publikacja jest wspólnym dziełem Oddziału IPN w Gdańsku i wydawnictwa Verbi Causa. Nagrodzeni autorzy to Robert Chrzanowski i Małgorzata Sokołowska.

W dniu 2 lipca br. w Kościerzynie odbyły się XXII Targi Książki Kaszubskiej i Pomorskiej Costerina 2022. Targom towarzyszył Konkurs Literatury Kaszubskiej i Pomorskiej. Z radością informujemy, że publikacja „Orła WRONa nie pokona. Stan wojenny w Gdyni (lata 1981–1983)” otrzymała konkursową nagrodę: III miejsce w edycji książki pomorskiej (w kategorii reportaż i literatura faktu).

Uroczystość wręczenia nagród odbyła się w Bibliotece Miejskiej im. ks. Konstantego Damrota w Kościerzynie. Statuetkę odebrała współautorka książki Małgorzata Sokołowska (drugą nagrodzoną osobą był Robert Chrzanowski z Oddziału IPN w Gdańsku). Nagrodę dla wydawnictwa i w imieniu współautora z Instytutu Pamięci Narodowej odebrał naczelnik Oddziału Badań Historycznych dr. Daniel Czerwiński, a w imieniu Verbi Causa Małgorzata Sokołowska. Nagrody wręczył Michał Majewski, burmistrz Kościerzyny i dr Justyna Kujach, dyrektor Biblioteki Miejskiej im. ks. Konstantego Damrota w Kościerzynie (organizator wydarzenia).

***

Robert Chrzanowski, Małgorzata Sokołowska, „Orła WRONa nie pokona. Stan wojenny w Gdyni (1981–1983)”, IPN, Oficyna Verbi Causa Małgorzata Sokołowska, Gdynia 2021 – pierwsza publikacja prezentująca wydarzenia z lat 1981–1983 w Gdyni. Pokazuje dramatyczne pierwsze dni po wprowadzeniu stanu wojennego, demonstracje i strajki, następnie skalę społecznego oporu i jego różnorodne przejawy, a także represje, jakich doznali gdynianie. Przedstawia także sylwetki osób z obu stron barykady. Publikacja jest bogato zilustrowana.

 

Relacja ze spotkania z autorami książki
(grudzień 2021 r. Gdynia)

 

Oddział IPN w Gdańsku regularnie uczestniczył w Konkursie Literatury Kaszubskiej i Pomorskiej, odbywającym się w ramach Targów. W 2014 i 2017 r. zostały wyróżnione w konkursie dwie publikacje wydane przez Oddział IPN w Gdańsku (autorzy publikacji byli pracownikami pionu naukowego): „Zapomniani dygnitarze. Pierwsi sekretarze Komitetu Wojewódzkiego PPR/PZPR w Gdańsku w latach 1945–1990” (autorstwa dr. Piotra Brzezińskiego) i „Pierwsza dekada. Aparat bezpieczeństwa w województwie gdańskim w latach 1945–1956” (autorstwa dr. Daniela Czerwińskiego).

Powiązane wiadomości

do góry