Nawigacja

Aktualności

Targi Książki Kaszubskiej i Pomorskiej „Costerina 2014”. Nagroda dla Piotra Brzezińskiego (IPN Gdańsk) za publikację „Zapomniani dygnitarze…” – Kościerzyna, 12 lipca 2014

12 lipca br. (w sobotę) odbyły się na Rynku w Kościerzynie XV Targi Książki Kaszubskiej i Pomorskiej „Costerina 2014". W Konkursie Literatury Pomorskiej w kategorii opracowanianaukowe i eseje III miejsce zdobył Piotr Brzeziński (pracownik pionu naukowegoIPN w Gdańsku) za publikację Zapomnianidygnitarze. Pierwsi sekretarze Komitetu Wojewódzkiego PPR/PZPR w Gdańsku wlatach 1945–1990.

Pomysłodawcą targów był prof. Tadeusz Linkner, historyk literatury, związany z Kaszubami i Kościerzyną. Od 2003 roku pieczę nad organizacją wydarzenia przejęła Biblioteka Miejska im.Konstantego Damrota w Kościerzynie. W tym roku targi odbywały się po raz piętnasty, tradycyjnie na kościerskim rynku. Mimo niesprzyjającej, deszczowej pogody czytelnicy mogli skorzystać z oferty ponad czterdziestu wydawców i wystawców. W programie przewidziano też miejsce na prezentację prac artystów plastyków, sprzedaż rękodzieła i specjałów lokalnej kuchni. Gdański oddział IPN uczestniczył w targach po raz pierwszy.

Najważniejszym punktem imprezy było wręczenie nagród w konkursie – statuetek „Remusowej Kary". III miejsce wkategorii opracowania naukowe i eseje zdobyła książka Piotra Brzezińskiego – pracownika pionu naukowego IPN w Gdańsku – Zapomniani dygnitarze. Pierwsi sekretarze Komitetu Wojewódzkiego PPR/PZPR w Gdańsku w latach 1945–1990. Książkę oceniało jury, w skład którego weszli naukowcy zajmujący się literaturą i historią: prof. UG Edward Breza, prof. UG Tadeusz Linkner, mgr Grzegorz Schramke.

Publikacja Piotra Brzezińskiego została wydana w 2013 roku. Zawiera eseje biograficzne prezentujące sylwetki pierwszych sekretarzy Komitetu Wojewódzkiego PPR/PZPR w latach 1945–1990. Wśród nich są postacie znane – jak chociażby Stanisław Kociołek i Tadeusz Fiszbach – czy zupełnie zapomniane, jak Janina Kowalska czy Włodzimierz Melzacki. Książka jest pierwszą tego rodzaju publikacją na polskim rynku.

Organizatorami/współorganizatorami wydarzenia byli:

  • Burmistrz i Rada Miasta Kościerzyna
  • Biblioteka Miejska im. Konstantego Damrota w Kościerzynie
  • RADIO KASZËBË
  • Kościerski Dom Kultury im. Józefa Wybickiego

Pełna lista nagrodzonych na stronie: BibliotekiMiejskiej im. Konstantego Damrota w Kościerzynie.

do góry