Nawigacja

Aktualności

Regaty Żeglarskie im. gen. Mariusza Zaruskiego – Rewa, 3 lipca 2022

W niedzielę, w Rewie zaroiło się od białych żagli. Uczestnicy Regat Żeglarskich im. gen. Mariusza Zaruskiego walczyli o Puchar Regat, ale także o pamięć pioniera polskiego żeglarstwa i wychowania morskiego, generała brygady Wojska Polskiego, legionisty i taternika Mariusza Zaruskiego. - To dzisiejsze wydarzenie jest odpowiedzią dobra na zło, które dzieje się na Ukrainie i na zło rosyjskiej agresji. - mówił podczas otwarcie Regat dr Karol Nawrocki, prezes IPN.

Uroczyste otwarcie Regat Żeglarskich im. gen. Mariusza Zaruskiego odbyło się na plaży w Rewie. Gotowych do startu uczestników przywitali główni organizatorzy: Michał Przysiecki - inicjator i pomysłodawca wydarzenia, Marcin Majek – wójt gminy Kosakowo, dr Karol Nawrocki – prezes Instytutu Pamięci Narodowej i honorowy patron wydarzenia, Katarzyna Sołek - Konsul Generalny RP w Odessie, Olga Ewert – przedstawicielka Rady Chersonia i Bartosz Januszewski, merytoryczny pracownik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Gdańsku. 

Jak mówił podczas oficjalnego otwarcia prezes IPN dr Karol Nawrocki  - Regaty to nasza odpowiedź na zło, które dzieje się teraz na Ukrainie.

Dzisiejsze wydarzenie jest odpowiedzią dobra na zło, które dzieje się na Ukrainie i na zło rosyjskiej agresji. Regaty, które przez kilkanaście lat odbywały się w Chersoniu zostały przeniesione tutaj do Rewy. To wyraźny gest i symbol tego, że wolny świat jest razem przeciwko agresji rosyjskiej. Dziś wysyłamy gest wsparcia i solidarności.

Prezes IPN wspominał także zasługi bohatera i patrona zawodów.

Generał Mariusz Zaruski żołnierz, pisarz, prezes Polskiego Związku Żeglarskiego już w 1920 roku walczył w wojnie polsko – bolszewickiej, za co był odznaczony, a w 1939 roku walczył dalej podczas II Wojny Światowej. Gdy miał siedemdziesiąt cztery lata znalazł się na celowniku Związku Sowieckiego. Aresztowany przez NKWD został wykończony w więzieniu w Chersoniu. Jestem przekonany, że dzisiaj generał Mariusz Zaruski jak nikt inny rozumiałby zło systemu komunistycznego, który wciąż jest zagrożeniem dla wolnego świata, który teraz atakuje Ukrainę.

Chcemy w sposób symboliczny połączyć dziś Bałtyk z Morzem Czarnym - mówił podczas otwarcia Regat Michał Przysiecki, pomysłodawca i inicjator wydarzenia.

Wspólnie postanowiliśmy, że Regaty zorganizujemy w Polsce, w Rewie oddając tym samym cześć uczestnikom i organizatorom chersońskich regat, a także podtrzymując tradycje organizacji zawodów.

Współorganizatorem Regat im. gen. Mariusza Zaruskiego jest Katarzyna Sołek - Konsul Generalny RP w Odessie. Podczas otwarcia zawodów podziękowała za organizacje zawodów i za zaangażowanie Instytutu Pamięci Narodowej.

Ten projekt miał na celu z jeden strony oddanie czci wielkiemu polskiemu patriocie, którego symboliczny grób znajduje się na cmentarzu w Chersoniu, ale także miał na celu popularyzacje jego życia i wielkiego dzieła. W tym szczególnym roku pragnę serdecznie podziękować prezesowi Instytutu Pamięci Narodowej dr. Karolowi Nawrockiemu za te piękną inicjatywę, dzięki której idea regat jest kontynuowana. Mam nadzieję i głęboko w to wierzę, że w przyszłym roku, my jako gospodarze i organizatorzy będziemy mogli Państwa zaprosić do wolnego miasta Chersoń, na 13 Regaty im. gen. Mariusza Zaruskiego - tłumaczyła Katarzyna Sołek.

Olga Ewert, przedstawicielka Rady Chersonia podziękowała w imieniu mieszkańców Chersonia za zorganizowanie Regat im. gen. Mariusza Zaruskiego w Polsce, a także za pomoc jaką Polska udziela Ukrainie w tym trudnym momencie dziejowym. Olga Ewert odczytała także list od mera Chersonia Ihora Kołychajewa.

W regatach poświęconych generałowi Mariuszowi Zaruskiemu wzięło udział 25 załóg, łącznie prawie 100 uczestników.  Zawody odbyły się na trasie Rewa – Mechelinki – Rewa, rozegrane na łodziach klasy Puck, które udostępniły prężnie działające kluby i współorganizatorzy wydarzenia Yacht Club Rewa i Port Mechelinki.

Start regat nie mógłby być lepszy. Uczestnikom trafiła się piękna słoneczna pogoda z wzmagającym się wiatrem, która przyniosła mnóstwo emocji i nieoczywistych rozwiązań na wodzie. Wyścig trwał ponad trzy godziny.  Pierwsza załoga na metę dotarła tuż po godzinie 13.00 tym samym zajmując I miejsce Regat Żeglarskich im. gen. Mariusza Zaruskiego.

Po zejściu na ląd, na wszystkich uczestników czekały okolicznościowe medale, następnie odbyła się uroczysta Ceremonia Wręczenie Nagród zwycięzcom Regat.  Puchar za zajęcie pierwszego miejsca wręczył załodze dr Karol Nawrocki, prezes IPN. Załoga, która zajęła drugą pozycję otrzymała puchar od Marcina Majka, wójta gminy Kosakowo. Puchar za trzecie zajęcie trzeciego miejsca wręczyli przedstawiciele Związku Piłsudczyków. Statuetki uczestnikom wręczyła Olga Ewert, przedstawicielka Rady Chersonia.

I miejsce - załoga Rewa

Krzysztof Stromski – sternik

Załoga: Jacek Hennig, Sławomir Kukiełka

 

II miejsce - Załoga Wilki Morskie z Mechelinek

Szymon Jagnaciak - sternik

Załoga: Jan Czucha, Antonia Pierzchalska

 

III miejsce - Załoga Instytut Pamięci Narodowej

Maciej Angielczyk - sternik

Załoga: Katarzyna Sołek, Izabella Krużyńska, Mateusz Kubicki

VI miejsce - załoga Kosakowo Sport 

Strenik Mariusz Kłos

Załoga: Magdalena Stawiarz, Dominika Smentoch – Kuffel, Marzena Angielczyk

Podczas ceremonii Katarzyna Sołek - Konsul Generalny RP w Odessie została odznaczona nagrodą, Złotym Krzyżem Związku Piłsudczyków.

Odznaczenie otrzymał także Michał Przysiecki, radny gminy Kosakowo, pomysłodawca i inicjator Regat im. gen. Mariusza Zaruskiego.

 

Wydarzenie zwieńczył koncert szantowy na żywo przy grillu.

 

 Dzięki zaangażowaniu partnerów projektu w trakcie wydarzenia na rewskiej plaży na uczestników czekało mnóstwo atrakcji:

- Przedstawiciele IPN Gdańsk na stoisku edukacyjnym przygotowali dla najmłodszych i dla młodzieży wielkoformatowe historyczne gry, konkursy z nagrodami, uczestnicy także samodzielnie tworzyli torby z patriotycznymi symbolami.

- Przy stoiskach Biblioteki Publicznej Gminy Kosakowo im. Augustyna Necla odbywały się zajęcia plastyczne i manualne dla dzieci i młodzieży,

- W trakcie wydarzenia odbywała się prezentacja wystawy  „Rewskie szkuty - zalążek floty handlowej odrodzonej Polski" –  lokalna historia 10 żaglowców handlowych, które podczas zaślubin Polski z morzem 10 lutego 1920 r. podniosły biało czerwoną banderę,

- Podczas regat na lądzie trwała zabawa terenowa „Szlakiem Rewskich Szkut” –praktyczna część zgłębiania wiedzy na temat żaglowców. W czasie gry oprócz aspektu historycznego, uczestnicy zwiedzali miejscowość i  piękne widoki Rewy.

- Kluby Yacht Klub Rewa i Stowarzyszenie Mechelinki organizowały gry i zabawy o tematyce żeglarskiej i uczyły wiązania węzłów żeglarskich,

- Uczestnicy mieli także szanse obejrzeć sprzęt nurkowy do badań archeologicznych jednostki „NNM Wodnik” i zwiedzić pancernik „REWA”.

Pod Krzyżem Morskim na Alei Zasłużonych Ludzi Morza organizatorzy wydarzenia złożyli kwiaty.

 

Organizator: Instytut Pamięci Narodowej o/Gdańsk / Gmina Kosakowo

Współorganizator: Yacht Club Rewa / Stowarzyszenie Port Mechelinki

Patronat honorowy: Prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Karol Nawrocki 

Współpraca: Konsul Generalny RP w Odessie Katarzyna Sołek

Partnerzy: Narodowe Muzeum Morskie, Związek Piłsudczyków RP, Biblioteka Publiczna Gminy Kosakowo im. Augustyna Necla, Kosakowskie Centrum Kultury, OSP Kosakowo, OSP RW Gdynia, Sołectwo Rewa, Sołectwo Mechelinki

Sponsor: Celstan Kosakowo

do góry