Nawigacja

Aktualności

Trwa promocja książki dr. Michała Przeperskiego „Mieczysław F. Rakowski. Biografia polityczna”

Autor to wybitny historyk młodego pokolenia wywodzący się z Uniwersytetu Warszawskiego i przez kilka lat związany z Instytutem Pamięci Narodowej w Centrali, a przez ponad pięć ostatnich lat, aż do końca sierpnia 2021 roku z Oddziałem IPN w Gdańsku.

  • Okładka książki
    Okładka książki

O książce i jej bohaterze

Długotrwała kariera polityczna oraz nimb „liberała” czynią z Mieczysława F. Rakowskiego jedną z najbardziej interesujących postaci w dziejach PRL. Wychowany na kujawskiej wsi, wchodził w dorosłość w czasie wojny i zaraz po jej zakończeniu. Był self-made manem PRL, lecz jego fryzury (i nuworyszostwo) zostały obśmiane przez Leopolda Tyrmanda. Jednocześnie konsekwentnie próbował racjonalizować ustrój i piąć się po szczeblach kariery. Im bardziej cenili go towarzysze partyjni, tym bardziej oddalał się od niegdyś bliskich mu salonów towarzyskich Warszawy. Książka Michała Przeperskiego to próba bilansu skomplikowanego życiorysu politycznego. Rakowski jest pierwszym przywódcą PZPR, który doczekał się całościowej biografii naukowej.

 

Notka o autorze

Dr Michał Przeperski (ur. 1986) – pracownik Instytutu Historii Nauki PAN. Specjalizuje się w dziejach Europy Środkowej w XX wieku, historii dziennikarstwa i transformacji ustrojowej. Silas Palmer Research Fellow w Stanford University (2015), laureat Stypendium im. Krystyny Kersten w Instytucie Historii PAN (2015), stypendysta Funduszu Wyszehradzkiego w Open Society Archives w Budapeszcie (2019). Autor książek Gorące lata trzydzieste. Wydarzenia, które wstrząsnęły Rzeczpospolitą (2014) oraz Nieznośny ciężar braterstwa. Konflikty polsko-czeskie w XX wieku (2016, nagroda miesięcznika „Nowe Książki” dla najlepszej książki roku 2016).

Promocja i dyskusja wokół książki odbyła się m.in. w Szczecinie 2 września 2021 r.

Więcej informacji o publikacji na stronie Wydawnictwa IPN. Publikacja jest dostępna w sprzedaży w księgarniach IPN.

 

Gdzie kupić publikacje:

Gdańsk

do góry