Nawigacja

Aktualności

Uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej kpt. AK Zygmunta Kiepasa ps. „Krzyk” – Gdańsk, 13 października 2021

W uroczystości uczestniczyła delegacja Oddziału IPN w Gdańsku na czele z dyrektorem prof. Mirosławem Golonem.

W przeddzień obchodów Dnia Edukacji Narodowej delegacja Oddziału IPN w Gdańsku uczestniczyła w odsłonięciu tablicy żołnierza Armii Krajowej, a po II wojnie światowej nauczyciela w oruńskiej szkole kpt. Zygmunta Kiepasa ps. „Krzyk”. Tablica powstała dzięki społecznej inicjatywie m.in. Krzysztofa Kosika i Agnieszki Bartkow – przewodniczącej Rady Dzielnicy Orunia.

Uroczystość odbyła się w wojskowej oprawie, a poprowadził ją Krzysztof Drażba, naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Gdańsku. Zebranych gości przywitał Krzysztof Kosik. Życiorys kpt. Zygmunta Kiepasa przedstawił jego krewny Tomasz Pietrzykowski, w tym piękną kartę walki z okupantem niemieckim, a także powojenne prześladowania przez władze komunistyczne.

 • Uroczystość poprowadził Krzysztof Drażba, naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Gdańsku.
  Uroczystość poprowadził Krzysztof Drażba, naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Gdańsku.
 • Biografię bohatera przedstawił wnuk Zygmunta Kiepasa Tomasz Pietrzykowski.
  Biografię bohatera przedstawił wnuk Zygmunta Kiepasa Tomasz Pietrzykowski.
 • Przemówienia prof. Mirosława Golona, dyrektora Oddziału IPN w Gdańsku.
  Przemówienia prof. Mirosława Golona, dyrektora Oddziału IPN w Gdańsku.

Głos zabrał również prof. Mirosław Golon:

Teraz budujemy upamiętnienie żołnierzowi, bohaterowi II wojny światowej, konspiracji niepodległościowej, a potem wielce zasłużonemu kapitanowi nauczycielowi, który przyczynił się do tego, że tak wielu ludzi wyrosło na dobrych, zacnych, godnych mieszkańców naszego kraju. To jest fundament, na którym w takiej dzielnicy, z tą trudną historią jaką miała Orunia, będzie można dużo lepiej budować, będzie można odwoływać się do pięknych wzorców – podkreślił przedstawiciel IPN.

W dalszej części uroczystości nastąpiło odsłonięcie tablicy oraz złożenie pod nią kwiatów i zniczy przez delegacje. Wśród gości obecne były poczty sztandarowe, harcerze, młodzież szkolna, wychowankowie szkolni Zygmunta Kiepasa, przedstawiciele środowisk miasta Iłży (rodzinnego miasta Zygmunta Kiepasa), a przede wszystkich rodzina uhonorowanego dziś bohatera. Oprawę wojskową wydarzenia zapewnił Garnizon Miasta Gdańsk.

 • Moment uroczystego odsłonięcia tablicy.
  Moment uroczystego odsłonięcia tablicy.
 • Kwiaty pod tablicą upamiętniająca kpt. Zygmunta Kiepasa złożył dyrektor Oddziału IPN w Gdańsku prof. Mirosław Golon.
  Kwiaty pod tablicą upamiętniająca kpt. Zygmunta Kiepasa złożył dyrektor Oddziału IPN w Gdańsku prof. Mirosław Golon.

 

Zapraszamy do zapoznania się z obszerną biografią kpt. Zygmunta Kiepasa opublikowaną na stronie Iłżeckiego Towarzystwa Historyczno-Naukowego. Prof. Mirosław Golon zapowiedział również prezentację w Gdańsku wystawy poświęconej działalności oddziałów partyzanckich w rejonach, w których walczył bohater AK pt. „Zwycięstwo będzie Twoją nagrodą” (wystawę przygotowała Delegatura IPN w Radomiu, Muzeum Regionalne w Iłży, Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego w Warszawie oraz Hufiec ZHP Radom-Miasto w 2020 r.)

***

Po uroczystości delegacja IPN na czele z prof. Mirosławem Golonem złożyła kwiaty pod pobliskim pomnikiem Danuty Siedzikówny „Inki”, ulokowanym obok Kościoła pw. św. Jana Bosko. Tuż obok po raz pierwszy pokazujemy w tym właśnie miejscu biograficzną wystawę elementarną pt. Danuta Siedzikówna „Inka” opracowaną przez Artura Chomicza z gdańskiego oddziału IPN.

do góry