Nawigacja

Aktualności

Niezwykła obrączka… Wzruszająca, wyjątkowa historia złotej obrączki oraz listu, które otrzymało Oddziałowe Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku – 12 października 2021

Złotą obrączkę wraz z listem przekazał Edward Müller.

  • Edward Müller
    Edward Müller

Obrączka należała do Jana Styczyńskiego – ojca Marii Słowikowskiej, któremu zakupiła tą obrączkę na „złote gody”. Po jego śmierci obrączka wróciła do Marii.

Maria Słowikowska wraz z Edwardem Müllerem byli działaczami związkowymi i opozycjonistami represjonowanymi w okresie PRL. Obydwoje byli aresztowani i skazani wyrokami na kary więzienia. W latach osiemdziesiątych Maria ukrywała Edwarda przed Służbą Bezpieczeństwa w Warszawie. Pamiątkę po swoim ojcu Maria w 1988 r. przekazała Edwardowi, który był jej bliski jak syn. Edward zgodnie z jej wolą miał ją spieniężyć tak, aby starczyło na dwie obrączki – dla niego i jego przyszłej żony. Jednak obrączka przetrwała do dziś.

Należy podkreślić, że nasz szacowny darczyńca Edward Müller całą swoją kolekcję przekazał do gdańskiego archiwum IPN, stanowi ona prawie 5 metrów bieżących dokumentacji aktowej, uzupełnionej przez materiały audiowizualne i fotograficzne, a także szczególnie cenne unikatowe artefakty.

Ta niezwykła pamiątka, symbol wierności i nierozerwalności jest zarówno dla Edwarda Müllera jak i dla Instytutu bezcenna, unikatowa. Przekazana została w zbliżającą się 40. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego jako wyraz wierności Ojczyźnie.

W tym miejscu składamy serdeczne podziękowania Edwardowi Müllerowi za wieloletnią współpracę, która trwa do dziś, za przekazane zbiory i za niezwykłe historie, którymi dzielimy się z zainteresowanymi osobami. Dziękujemy za zaufanie, jakim nas obdarzył.

do góry