Nawigacja

Aktualności

Alina Pienkowska-Borusewicz, Maryla Płońska, Lech Bądkowski, Jan Koziatek. Już są! Najnowsze wydawnictwa IPN z serii „Bohaterowie Niepodległej”

Autorami publikacji są pracownicy IPN Gdańsk.

Ukazały się najnowsze wydawnictwa IPN z serii „Bohaterowie Niepodległej”. To opracowane przez dr. Arkadiusza Kazańskiego publikacje poświęcone Janowi Koziatkowi i Alinie Pienkowskiej-Borusewicz oraz wydawnictwa poświęcone Maryli Płońskiej (opr. przez Maję Lubiejewską-Chilicką) i Lechowi Bądkowskiemu (opr. przez Sławomira Formellę, pracowników Oddziałowego Archiwum IPN w Gdańsku).

Te oraz inne publikacje zostaną zaprezentowane 30 sierpnia o godz. 18.30 w Sali BHP w Gdańsku, bezpośrednio po zakończeniu uroczystości wręczenia Krzyży Wolności i Solidarności. Zapraszamy!


Jan Piotr Koziatek był członkiem opozycji, który działał na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości i suwerenności oraz respektowania praw człowieka w PRL, przewodniczącym Komitetu Założycielskiego NSZZ „Solidarność” w Stoczni Gdańskiej. Zatrzymany po 13 grudnia 1981 r., prawie rok spędził w ośrodku odosobnienia w Strzebielinku.

Alina Pienkowska-Borusewicz była działaczką WZZ Wybrzeża, redaktorką niezależnego pisma WZZ „Robotnik Wybrzeża”, członkinią Prezydium Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego w Stoczni Gdańskiej w Sierpniu’80, sygnatariuszką Porozumień Sierpniowych.

Maryla Płońska współtworzyła Wolne Związki Zawodowe Wybrzeża, była redaktorką „Robotnika Wybrzeża”, w sierpniu 1980 r. uczestniczyła w strajku w Stoczni Gdańskiej i brała udział w redagowaniu 21 postulatów. Swoją aktywnością przyczyniła się do sukcesu Sierpnia ’80 i powstania Solidarności.

Lech Bądkowski w sierpniu 1980 r. był członkiem Prezydium i rzecznikiem prasowym MKS w Stoczni Gdańskiej im. Lenina, a także sygnatariuszem Porozumień Sierpniowych; wiosną 1981 r. współtworzył i był przewodniczącym Klubu Myśli Politycznej im. Konstytucji 3 Maja w Gdańsku.

do góry