Nawigacja

Aktualności

Wernisaż wystawy o Lechu Bądkowskim – Gdańsk, 30 sierpnia 2023

Lech Bądkowski w sierpniu 1980 r. był członkiem Prezydium i rzecznikiem prasowym MKS w Stoczni Gdańskiej im. Lenina, a także sygnatariuszem Porozumień Sierpniowych; wiosną 1981 r. współtworzył i był przewodniczącym Klubu Myśli Politycznej im. Konstytucji 3 Maja w Gdańsku.

W przeddzień obchodów święta Wolności i Solidarności na placu Solidarności w Gdańsku odbył się wernisaż wystawy o Lechu Bądkowskim. Gości przywitał naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej Krzysztof Drażba. Następnie okolicznościowe przemówienie wygłosił dyrektor gdańskiego IPN Karol Piskorski, który przedstawił najważniejsze fakty z życia bohatera.

Otwierając wystawę poświęconą Lechowi Bądkowskiemu chcemy przypomnieć jego postać, a jednocześnie oddać cześć; oddać cześć zarówno jemu, jak i wszystkim ludziom „Solidarności”. Bez zaangażowania i poświęcenia tych ludzi nie byłoby dzisiaj wolnej Polski – podkreślił.

Przemówienia wygłosili również prezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego Jan Wyrowiński i gość honorowy wernisażu – córka Lecha Bądkowsiego Sławina Kosmulska. Wystawę przedstawiła autorka, Izabela Brzezińska.

Biograficzna wystawa elementarna, przygotowana przez gdański oddział IPN składa się 18 plansz. W porządku chronologicznym prezentują one życie i dokonania Lecha Bądkowskiego. Wystawa została przygotowana w wersji dwujęzycznej: polskiej i kaszubskiej. Dostępna będzie na placu Solidarności do połowy września br.

***

Lech Bądkowski (1920–1984) był bez wątpienia jedną z najwybitniejszych postaci w dziejach Gdańska i Pomorza w XX w. Ów wychowanek II Rzeczypospolitej podczas II wojny światowej z bronią w ręku walczył o wolność Polski i Pomorza, a następnie przez wiele lat jako pisarz i działacz społeczny starał się o uzyskanie swobody działania w jak najszerszym zakresie możliwym w realiach PRL.

Niestety nie było mu dane dożyć końca komunizmu w Polsce. Jego pogrzeb na gdańskim cmentarzu Srebrzysko był prawdziwą manifestacją patriotyzmu i solidarności. Udział w nim wzięło nawet około pięć tysięcy osób, wśród nich: Lech Wałęsa, Bronisław Gremek, Zbigniew Herbert oraz wielu działaczy kaszubsko-pomorskich, przedstawicieli środowisk opozycyjnych i literatów. Trumnę z jego ciałem przykryto flagą Solidarności oraz żółtą flagą z czarnym gryfem kaszubskim, co symbolizowało idee, którym poświęcił życie.

 

do góry