Nawigacja

Aktualności

Promocja wydawnictw IPN poświęconych „Solidarności” – Gdańsk, 30 sierpnia 2020

Wydarzenie odbyło się w ramach obchodów 40. rocznicy powstania „Solidarności”.

W Sali BHP w Gdańsku odbyła się dyskusja wokół wydawnictw IPN poświęconych „Solidarności”. Wzięli w niej udział prezes IPN dr Jarosław Szarek, dr Arkadiusz Kazański (koordynator, autor biogramów w „Encyklopedii Solidarności”, pracownik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN Gdańsk), dr Tomasz Kozłowski (Biuro Badań Historycznych IPN w Warszawie), dr Grzegorz Majchrzak (Biuro Badań Historycznych IPN w Warszawie). Ponadto w dyskusji wzięli udział pracownicy Archiwum IPN w Gdańsku: Maja Lubiejewska-Chilicka oraz Sławomir Formella; poprowadził ją prof. Mirosław Golon (dyrektor Oddziału IPN w Gdańsku).

Pretekstem do spotkania były nowe wydawnictwa IPN dotyczące „Solidarności”, w tym czwarty tom „Encyklopedii Solidarności”, a także publikacje IPN z serii „Bohaterowie Niepodległej”: opracowane przez dr. Arkadiusza Kazańskiego publikacje poświęcone Janowi Koziatkowi i Alinie Pienkowskiej-Borusewicz, wydawnictwa poświęcone Maryli Płońskiej (opr. przez Maję Lubiejewską-Chilicką) i Lechowi Bądkowskiemu (opr. przez Sławomira Formellę, pracowników Oddziałowego Archiwum IPN w Gdańsku).

Prezes IPN, mówiąc o czwartym tomie „Encyklopedii Solidarności” zaznaczył:

Jest to największe encyklopedyczne przedsięwzięcie Instytutu Pamięci Narodowej [...] Ten projekt będzie kontynuowany.

IPN będzie nadal prowadził badania [nad „Solidarnością”] i pojawi się wiele publikacji [...] które zapełnią wiele obszarów nie do końca opisanych, m.in. monografia regionu południowo-wschodniego „Solidarności” [...] na pewno w tym roku pojawi się album dotyczący Śląsko-Dąbrowskiej „Solidarności” – konkludował prezes IPN, zapowiadając kolejne tytuły.

Prezes IPN zapowiedział także wydanie piątego tomu „Encyklopedii Solidarności”. Pozostali prelegenci przedstawili wybrane publikacje IPN, w tym najnowsze broszury z serii „Bohaterowie Niepodległej”. 

Wydarzenie było transmitowane w telewizji internetowej IPNtv. Czwarty tom „Encyklopedii Solidarności” zostanie także oficjalnie pokazany w czasie centralnych obchodów związkowo-państwowych w Sali BHP w Gdańsku 31 sierpnia br. 

Na Sali BHP dostępnych było w czasie promocji około 40 tytułów książkowych w sprzedaży (w promocyjnych cenach), a także wiele bezpłatnych wydawnictw tematycznych.

 

 

***

Jan Piotr Koziatek był członkiem opozycji, który działał na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości i suwerenności oraz respektowania praw człowieka w PRL, przewodniczącym Komitetu Założycielskiego NSZZ „Solidarność” w Stoczni Gdańskiej. Zatrzymany po 13 grudnia 1981 r., prawie rok spędził w ośrodku odosobnienia w Strzebielinku.

Alina Pienkowska-Borusewicz była działaczką WZZ Wybrzeża, redaktorką niezależnego pisma WZZ „Robotnik Wybrzeża”, członkinią Prezydium Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego w Stoczni Gdańskiej w Sierpniu’80, sygnatariuszką Porozumień Sierpniowych.

Maryla Płońska współtworzyła Wolne Związki Zawodowe Wybrzeża, była redaktorką „Robotnika Wybrzeża”, w sierpniu 1980 r. uczestniczyła w strajku w Stoczni Gdańskiej i brała udział w redagowaniu 21 postulatów. Swoją aktywnością przyczyniła się do sukcesu Sierpnia ’80 i powstania Solidarności.

Lech Bądkowski w sierpniu 1980 r. był członkiem Prezydium i rzecznikiem prasowym MKS w Stoczni Gdańskiej im. Lenina, a także sygnatariuszem Porozumień Sierpniowych; wiosną 1981 r. współtworzył i był przewodniczącym Klubu Myśli Politycznej im. Konstytucji 3 Maja w Gdańsku.


Organizatorami wydarzenia byli: Instytut Pamięci Narodowej, Region Gdański NSZZ „Solidarność”; patroni medialni: „Tygodnik Solidarność”, TVP Historia, „DoRzeczy”, Dzieje.pl.
Wstęp wolny.

do góry