Nawigacja

Aktualności

Opozycja i opór społeczny w Polsce w latach 1976–1989 (katalog wydawnictw)

Przedstawiamy ofertę wydawniczą Instytutu Pamięci Narodowej, dotyczącą oporu społecznego w Polsce w latach 1976–1989.

W 2020 r. obchodzimy 40. rocznicę strajków, które doprowadziły do powstania „Solidarności”. Historia „Solidarności” należy do najistotniejszych wydarzeń w powojennych dziejach Polski. Strajki z lata 1980 r. zmieniły bieg historii, nie tylko PRL, ale całego bloku wschodniego. Chociaż bunt wobec systemu rozpoczął się w lipcu, a niektóre zakłady strajkowały jeszcze we wrześniu, ten przełomowy moment w dziejach kraju określamy mianem Sierpnia »80, odwołując się tym samym do największych strajków ze Stoczni Gdańskiej i Szczecińskiej i podpisanych z końcem miesiąca porozumień między protestującymi a władzą komunistyczną.

Porozumienia gdańskie otworzyły drogę do powstania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”, który wkrótce przerodził się we wszechogarniający ruch społeczny. Szacuje się, że w okresie jawnej działalności niezależnego Związku w latach 1980–1981 w jego poczynania zaangażowało się około 10 mln Polaków. W samym sercu sowieckiego imperium powstała autentyczna enklawa wolności. Zdławiło ją dopiero wprowadzenie przez komunistów stanu wojennego – 13 grudnia 1981 r.

„Solidarność” nie wzięła się jednak znikąd. Skala protestów z lata 1980 r., a także idea wspólnego działania brały się z doświadczeń jawnej opozycji działającej w PRL, zwłaszcza od 1976 r. Badania naukowe nad fenomenem NSZZ „Solidarność” oraz jego roli na drodze do odzyskania przez Polskę wolności wciąż dalekie są od zakończenia. W niniejszym Katalogu przedstawiamy publikacje, które przybliżają historię opozycji i oporu z lat 1976–1989, od pamiętnych strajków w czerwcu 1976 r. po kontraktowe wybory z roku 1989. Przypominamy idee, ludzi, organizacje i metody działania, które prowadziły nas do wolności. Jawna opozycja z drugiej połowy lat 70. nie miała charakteru masowego, ale była szkołą politycznego myślenia i działania, która dała Polakom doświadczenie potrzebne do stworzenia „Solidarności”. Świętując 40. rocznicę powstania jednego z największych fenomenów w polskiej historii, przypominamy jego genezę i dzieje. Pamiętając, że ruch, który narodził się latem 1980 r., dekadę później wprowadził nas na drogę do wolności i suwerenności.

Od Wydawnictwa

do góry