Nawigacja

Aktualności

Uroczystość wręczenia Krzyży Wolności i Solidarności – Gdańsk, 30 sierpnia 2020

„Nie ma Solidarności bez wartości. To jest przesłanie Sierpnia’80” – mówił prezes IPN dr Jarosław Szarek.

W Sali BHP w Gdańsku 30 sierpnia odbyła się uroczystość wręczenia Krzyży Wolności i Solidarności, nadanych przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę 41 zasłużonym działaczom opozycji wobec dyktatury komunistycznej. Odznaczenia wręczył prezes IPN dr Jarosław Szarek.

– Przed 40 laty kamery największych agencji informacyjnych na całym świecie były skierowane na to miejsce, na Salę BHP, na ludzi, którzy dokonywali w centrum sowieckiego imperium wyłomu. Wyłomu, który doprowadził po latach – do upadku komunistycznego systemu. Wśród dzisiejszych wyróżnionych są m.in. uczestnicy tamtych wydarzeń. To państwo kładliście fundament pod te zmiany, współpracując z KOR, SKS, RMP czy WZZ Wybrzeża i później, po wprowadzeniu stanu wojennego – zwrócił się do odznaczonych prezes IPN.

– Minęło 40 lat. Zmienił się świat. Zmieniła się Polska. Ale Solidarność nadal inspiruje – dodał.

– Nie ma Solidarności bez wartości. To jest przesłanie Sierpnia’80. To jest siła Solidarności. Bo tylko za rzeczywiste wartości można iść do więzień, można ponosić cierpienia, ofiary, które są państwa udziałem. 40 lat temu strajkujący pamiętali o polskiej tożsamości, pamiętali o swoich kolegach zamordowanych podczas Grudnia’70 – podkreślił dr Jarosław Szarek.

– Dziedzictwem Solidarności chcemy się dzielić z całym światem, z tymi wszystkimi, którzy walczą o wolność, godność, uczciwość i sprawiedliwość – podsumował.

W imieniu odznaczonych głos zabrał Krzysztof Jankowski.

– Różne są doświadczenia tamtego czasu, ale to co było nam wspólne, to umiłowanie Ojczyzny, wrażliwość na prawdę oraz wierność wyborom, które dokonywaliśmy. Jestem wzruszony i wdzięczny za dzisiejszą uroczystość – mówił

Na zakończenie prezes IPN otrzymał honorowe wyróżnienie od przedstawicieli Stowarzyszenia „Godność” – statuetkę, będącą miniaturą gdańskiego pomnika przedstawiającego papieża Jana Pawła II, spacerującego z prezydentem Stanów Zjednoczonych Ronaldem Reaganem.

Uroczystość występem artystycznym uświetnił Andrzej Kołakowski.

Publikujemy listę odznaczonych osób, od których otrzymaliśmy zgody na przetwarzanie danych osobowych:

Pan Wacław Bielecki

Pan Jacek Marek Brózda

Pan Marek Paweł Bukowski

Pan Franciszek Burek

Pan Rafał Chmielewski

Pan Zygmunt Józef Cieniuch

Pan Alfred Witold Delekta

Pan Adam Stefan Hlebowicz

Pan Krzysztof Jankowski

Pan Jerzy Keiling

Pan Krzysztof Andrzej Kołopoleski

Pan Kazimierz Koralewski

Pan Jerzy Kowalski

Pan Maciej Kuna

Pan Zbigniew Lehrmann

Pan Andrzej Liberadzki

Pan Stanisław Michewicz

Pan Piotr Nadolny

Pan Zbigniew Marek Pilachowski

Pani Elżbieta Potrykus

Pan Wojciech Waldemar Rajkowski

Pan Piotr Maria Rogalski

Pan Czesław Skoczeń

Pan Andrzej Czesław Treder

Pan Zbigniew Wiszowaty

Pan Andrzej Wojciech Wołejko

   vel Wołejszo

Pan Grzegorz Wołoszczak

Pan Jan Wójcik

Pan Dariusz Wódz

Pan Eryk Jakub Zaleski

Pośmiertnie:

Pan Leszek Bolesław Chamier Cieminski

Pan Michał Maria Chrzanowski

Pan Piotr Władysław Wasilewski


Przed oficjalną uroczystością prezes IPN 30 sierpnia wręczył Krzyż Wolności i Solidarności Jerzemu Keilingowi.

Jerzy Keilling był działaczem NSZZ „Solidarność” na Uniwersytecie Gdańskim. Prowadził wykłady o charakterze opozycyjnym wobec ideologii marksistowskiej. Organizował i uczestniczył w strajkach m.in. 13 maja 1982 r. na Wydziale Humanistycznym UG. Został internowany w Ośrodku Odosobnienia w Strzebielinku.


Tego dnia (30 sierpnia) przed uroczystością wręczenia KWiS, prezes IPN odwiedził również Teresę Zborowską – matkę śp. Marka Zborowskiego, działacza Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża, drukarza i kolportera wydawnictw niezależnych, uczestnika akcji ulotkowych i protestacyjnych, współorganizatora obchodów rocznic patriotycznych. Zaprezentował pani Teresie projekt tablicy upamiętniającej zasługi syna, która zostanie odsłonięta w Gdańsku.


Wyjątkowe odznaczenie państwowe – Krzyż Wolności i Solidarności, przyznawane jest zasłużonym działaczom opozycji z lat 1956-1989. Odznaczenie to zostało ustanowione przez parlament równocześnie z aktem restytucji Krzyża Niepodległości, do którego chlubnej tradycji nawiązuje.

Instytut Pamięci Narodowej opracowuje szczegółowe wnioski, po rozpatrzeniu których Prezydent RP w imieniu Rzeczypospolitej Polskiej nadaje to odznaczenie osobom zasłużonym dla odzyskania przez Polskę niepodległości.

Krzyż Wolności i Solidarności jest symbolem wdzięczności dla tych, którym zawdzięczamy naszą wolność.


Zapraszamy na promocję wydawnictw Instytutu Pamięci Narodowej, a także na dyskusję, które odbędą się 30 sierpnia 2020 r. (w niedzielę), o godz. 18.30, w Sali BHP w Gdańsku (ul. ks. J. Popiełuszki 6), bezpośrednio po zakończeniu uroczystości wręczenia Krzyży Wolności i Solidarności. 

do góry