Nawigacja

Aktualności

Odszedł Józef Kopeć (1933-2020), społecznik, przyjaciel IPN Gdańsk

Był synem płk Feliksa Kopcia (1835-1940), dowódcy 1 Pułku Kawalerii Korpusu Ochrony Pogranicza (1835-1940), ofiary Zbrodni Katyńskiej.

Józef Kopeć urodził się 25 czerwca 1933 r. w Nieświeżu. Czas okupacji spędził w Wilnie razem z mamą Marią i siostrą Wandą. Zaraz po zakończeniu wojny rodzina została przesiedlona do Gdańska.

„Tata nie opowiadał wiele o okresie przedwojennym oraz okupacji. To były takie raczej wyrywkowe migawki, które zostały z pamięci małego dziecka. Wspominał zabawy z dziećmi w majątku, pamiętał jak rodzice (Maria i Feliks) szykowali się na bale u Radziwiłłów organizowane w sąsiednim majątku. Z okresu mieszkania w Wilnie pozostała Tacie znajomość języka litewskiego i w podstawowych sprawach bardzo dobrze potrafił się porozumieć w tym języku. Zapadł mu w pamięć moment wykonania jednego zdjęcia (poniżej) – kilkuletni Tata bawi się medalami przypiętymi do munduru mojego dziadka Feliksa, naprawdę zawsze twierdził, że zapamiętał ten moment” – wspomina Sylwia Marcinkowska, córka śp. Józefa. 

„Na kolejnym zdjęciu widać Tatę na wakacjach w Druskienikach ze swoimi rodzicami i siostrą Wandą (pochowana na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie)” – dodaje.

Śp. Józef Kopeć był synem płk Feliksa Kopcia, dowódcy 1 Pułku Kawalerii Korpusu Ochrony Pogranicza. Urodzony w 1895 roku, posiadał doświadczenie bojowe z czasów walk w I wojnie światowej oraz jako porucznik 1. Pułku Ułanów Krechowieckich w wojnie polsko-bolszewickiej, za udział w której został odznaczony Orderem Virtuti Militari V klasy. Do 1928 roku kontynuował służbę w 1. puł. (por. - 1 VI 1919, rtm. - 1 VII 1923) a następnie w 27. puł. (mjr - 1 I 1929), 25. puł. (zastępca dowódcy, ppłk - 1 I 1936) i do marca 1939 roku, jako Inspektor Północnej Grupy Szwadronów KOP z miejscem postoju w Wilnie.

Do dnia dzisiejszego nie jest znane miejsce pochówku płk Feliksa Kopcia, który był uwięziony w obozie w Starobielsku i widnieje na listach zaginionych. Został prawdopodobnie zamordowany w Moskwie wiosną 1940 roku.

– To musiał być rok 1951-1952, jeszcze przed śmiercią Stalina. Tata, ze względu na swojego ojca – Feliksa, odbywając służbę wojskową został karnie zesłany do kopalni – wspomina S. Marcinkowska.

Pogrzeb śp. Józefa Kopcia odbędzie się 21 kwietnia br. o godz. 10.30 w Gdańsku na Cmentarzu Łostowickim.

Za pomoc w uzyskaniu danych dziękujemy por. Katarzynie Rant z Placówki Straży Granicznej w Grzechotkach im. 1 Pułku Kawalerii Korpusu Ochrony Pogranicza.

do góry