Nawigacja

Aktualności

Pamięci ofiar stanu wojennego – Gdańsk, 13 grudnia 2019

W licznych uroczystościach uczestniczyła delegacja IPN na czele z dyrektorem prof. Mirosławem Golonem.

Na placu Solidarności w Gdańsku 13 grudnia odbyła się uroczystość upamiętniająca ofiary stanu wojennego na Wybrzeżu.

– Pamiętajmy o ofiarach stanu wojennego – zamordowanych, tysiącach więzionych, internowanych, masowo zwalnianych z pracy i zmuszanych do emigracji – mówił jeden ze współorganizatorów obchodów prof. Mirosław Golon.

Dyrektor IPN Gdańsk zauważył, że z tych, którzy polegli w tamtym czasie – ostatecznie – wyrosło nasze zwycięstwo.

– Pamiętając o ofiarach możemy zakończyć radosnym stwierdzeniem: „wygraliśmy”, chociaż cena była bardzo wysoka. Upamiętniajmy naszych bohaterów poprzez pomniki i opisanie ich osiągnięć – zaapelował.

– Stan wojenny to ogromna tragedia, będąca najczarniejszą kartą współczesnej historii Polski – podkreślił Dariusz Drelich, wojewoda pomorski.

– Wielu lat trzeba było, żeby w wolnej ojczyźnie można było stwierdzić, że stan wojenny był zbrodnią przeciwko narodowi. Jednak zrobiono to na tyle późno, by nie można było pociągnąć do odpowiedzialności tych, którzy tą zbrodnią kierowali – mówił Krzysztof Dośla, przewodniczący Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność”

Po przemówieniach miało miejsce złożenie kwiatów i zapalenie zniczy pod tablicą upamiętniającą Antoniego Browarczyka, Piotra Sadowskiego, Wacława Kamińskiego, Jana Samsonowicza.

W trakcie uroczystości odczytane zostało oświadczenie Stowarzyszenia Godność (do pobrania poniżej).

Uroczystości towarzyszyła wystawa IPN „Ofiary stanu wojennego” oraz namiot IPN z darmowymi publikacjami poświęconymi stanowi wojennemu. 

Zachęcamy także do odwiedzenia (plac Solidarności) innej ekspozycji IPN poświęconej wydarzeniom z Grudnia’70 pt. „Gdy naród do strajku wyruszył bez broni... Grudzień 1970 w Gdańsku”.

Organizatorami uroczystości byli: NSZZ „Solidarność”, IPN Gdańsk oraz Stowarzyszenie Godność.

Z kolei w godzinach popołudniowych rozpoczęły się obchody 35. rocznicy powstania Federacji Młodzieży Walczącej. Pod Pomnikiem Ofiar Stanu Wojennego – w miejscu, gdzie został zastrzelony 17 grudnia 1981 r. „Tolek” Antoni Browarczyk, delegacja IPN na czele z dyrektorem Mirosławem Golonem zapaliła symboliczny znicz i złożyła kwiaty.

Następnie uczestnicy obchodów udali się do kościoła św. Brygidy na uroczystą Mszę św., podczas której został odsłonięty i poświęcony krzyż FMW, wkomponowany w Bursztynowy Ołtarz. Kolejnym punktem wydarzenia była debata „Działalność opozycyjna młodzieży od stanu wojennego do końca lat osiemdziesiątych” w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Partnerem obchodów był IPN Gdańsk. 

do góry