Prezentujemy szczegółowy program IPN Gdańsk obchodów rocznic Grudnia'70 i stanu wojennego.
12 grudnia
- W siedzibie Radia Gdańsk (studio koncertowe im. Janusza Hajduna, al. Grunwaldzka 18) odbyło się spotkanie upamiętniające ofiary stanu wojennego w latach 1981-1983 pt. „Grudzień 1981. Pamiętamy!”. W programie m.in. koncert Bartosza Kurowskiego, premiera płyty. Partnerem wydarzenia był IPN Gdańsk. W uroczystości, której towarzyszyła wystawa IPN „586 dni stanu wojennego” uczestniczył prof. Mirosław Golon.
-
Grudzień 1970 r. w Trójmieście. Prelekcja dr. Piotra Brzezińskiego z IPN w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Gdańsku o godz. 17.00. Zachęcamy jednocześnie do lektury artykułu dr. Brzezińskiego „Polowanie na Solidarność”, który ukazał się na portalu histmag.
-
Gra miejska „Gdynia 1970” dla uczniow gdyńskich szkół (dwie tury: godz. 8.30 i 10.30), prowadzi Bartosz Januszewski.
13 grudnia
- Akcja społeczna IPN Gdańsk – Zapal Światło Wolności. W wydarzeniu może wziąć udział każdy. Wystarczy 13 grudnia po zmroku (najlepiej punktualnie o godz. 19.30) zapalić świeczkę albo znicz w oknie, przy pomniku, krzyżu, by w ten sposób symbolicznie upamiętnić ofiary stanu wojennego. Zachęcamy każdego z osobna, a także uczniów szkół, pracowników urzędów i instytucji. Akcji towarzyszy spot promocyjny. Partnerem konkursu jest Radio Gdańsk.
- Pracownicy OBEN i OBUWiM IPN Gdańsk złożą kwiaty i zapalą znicze na grobach ofiar stanu wojennego.
- Na placu Solidarności w Gdańsku o godz. 12.00 odbędzie się złożenie kwiatów i zapalenie zniczy pod tablicą upamiętniająca ofiary stanu wojennego na Wybrzeżu: Antoniego Browarczyka, Piotra Sadowskiego, Wacława Kamińskiego, Jana Samsonowicza. W wydarzeniu będzie uczestniczyła delegacja IPN Gdańsk. Uroczystości będzie towarzyszyła wystawa IPN „Ofiary stanu wojennego”.
- Dyrektor IPN Gdańsk prof. Mirosław Golon weźmie udział w uroczystościach rocznicowych przygotowanych przez Stowarzyszenie Federacja Młodzieży Walczącej. Poniżej prezentujemy dokładny program:
- W sali konferencyjnej Domu Rzemiosła w Gdyni (ul. 10 lutego 33) o godz. 16.00 odbędzie się sesja naukowa pt. „Odpowiedzialność dowódców Ludowego Wojska Polskiego za masakrę w Grudniu 1970 roku na Wybrzeżu” z udziałem dr. Piotra Brzezińskiego (IPN Gdańsk). Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Wizja Rozwoju oraz Fundacja Pomorska Inicjatywa Historyczna.
- Gra miejska „Gdynia 1970” dla uczniów gdyńskich szkół (dwie tury: godz. 10.30 i 12.30), prowadzi Bartosz Januszewski.
16 grudnia
- Gdańsk, Sala BHP, godz. 13.00 – wręczenie odznaczeń państwowych Krzyży Wolności i Solidarności przez prezesa IPN dr. Jarosława Szarka.
Uczestnicy wydarzenia będą mogli otrzymać bezpłatne publikacje IPN związane z historią stanu wojennego i „Solidarności”. Po zakończeniu uroczystości prezes IPN ok. godz. 14.30 złoży kwiaty pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców.
- Gdańsk-Cmentarz Łostowicki, ok. godz. 15.30 delegacja IPN na czele z prezesem dr. Jarosławem Szarkiem złoży kwiaty i zapali znicz pod odnowionym przez Instytut Pamięci Narodowej grobem Antoniego Browarczyka, jednej z pierwszych i najmłodszych ofiar stanu wojennego w Polsce. Wszystkich, którzy chcą oddać hołd Tolkowi Browarczykowi, zapraszamy 16 grudnia, na godz. 15.30 na Cmentarz Łostowicki w Gdańsku.
- Gra miejska „Gdańsk 1970” dla uczniów gdańskich szkół (godz. 12.00), prowadzi Bartosz Januszewski.
Wystawy:
13 grudnia, Gdańsk, plac Solidarności wystawa IPN „Ofiary stanu wojennego”.
Informacja dodatkowa:
IPN Gdańsk jest partnerem wielu wydarzeń organizowanych w ramach obchodów Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ „S”. Dokładny program tutaj.