Nawigacja

Aktualności

Akcja społeczna IPN Gdańsk – Zapal Światło Wolności

Upamiętnij ofiary stanu wojennego, pokaż, że pamiętasz, zrób zdjęcie, wygraj nagrodę.

IPN Gdańsk 13 grudnia zachęca wszystkich do udziału w akcji „Zapal Światło Wolności”. W wydarzeniu może wziąć udział każdy. Wystarczy tego dnia po zmroku (najlepiej punktualnie o godz. 19.30) zapalić świeczkę albo znicz w oknie, przy pomniku, krzyżu, by w ten sposób symbolicznie upamiętnić ofiary stanu wojennego. Zachęcamy każdego z osobna, a także uczniów szkół, pracowników urzędów i instytucji.

Zdjęcia upamiętnienia wraz z krótkim opisem (500 znaków ze spacjami) zawierającym odpowiedź na pytanie: „Dlaczego zapaliłam/em/liśmy Światło Wolności?” należy wysyłać na adres: jan.hlebowicz@ipn.gov.pl.

Spośród autorów nadesłanych najciekawszych propozycji wybierzemy pięciu laureatów. Dla zwycięzcy przewidzieliśmy atrakcyjne nagrody ufundowane przez IPN oraz Radio Gdańsk (partner akcji). Ogłoszenie wyników konkursu nastąpi w styczniu 2020 roku. 


Akcja społeczna IPN „Zapal Światło Wolności” nawiązuje do gestu solidarności, jaki wobec Polaków żyjących w stanie wojennym w Wigilię Bożego Narodzenia 1981 roku wykonały rzesze mieszkańców ówczesnego wolnego świata. Na znak jedności z rodakami świecę w oknie Pałacu Apostolskiego w Watykanie zapalił także papież Jan Paweł II. Do postawienia w oknach świec wezwał również prezydent USA Ronald Reagan, który w Bożonarodzeniowym orędziu do narodu powiedział: „Polacy zostali zdradzeni przez własny rząd. Ci, którzy nimi rządzą, oraz ich totalitarni sojusznicy obawiają się wolności, którą Polacy tak bardzo umiłowali. (…) Niech płomień milionów świec w amerykańskich domach będzie świadectwem, że światła wolności nie uda się zgasić”.

 
Patron medialny: Radio Gdańsk
 
do góry