Nawigacja

Aktualności

Finał akcji społecznej IPN Gdańsk – „Zapal Światło Wolności”

Ogłaszamy listę laureatów oraz wyróżnionych.

IPN Gdańsk 13 grudnia zachęcał do udziału w akcji społecznej „Zapal Światło Wolności”. W wydarzeniu mógł wziąć udział każdy. Wystarczyło tego dnia po zmroku (najlepiej punktualnie o godz. 19.30) zapalić świeczkę albo znicz w oknie, przy pomniku, krzyżu, by w ten sposób symbolicznie upamiętnić ofiary stanu wojennego.

W ramach akcji należało wykonać zdjęcia upamiętnienia wraz z krótkim opisem (500 znaków ze spacjami) zawierającym odpowiedź na pytanie: „Dlaczego zapaliłam/em/liśmy Światło Wolności?”.

Dziękujemy za duże zainteresowanie naszą inicjatywą, przesłanie zdjęć, a także pełnych emocji opisów. Dziękujemy również za Państwa zaangażowanie w upamiętnianie ofiar stanu wojennego.

Spośród kilkudziesięciu autorów nadesłanych propozycji wybraliśmy 3 laureatów i 7 wyróżnionych. Laureaci otrzymają atrakcyjne gry edukacyjne IPN oraz koszulki. Dla wyróżnionych przygotowaliśmy zestaw gadżetów IPN Gdańsk.

Laureaci:

Julia Iwanicka

Antonina Redmerska (Szkoła Podstawowa im. I.A. Zboińskiego w Kikole)

Zuzanna Onichowska (uczennica ZKiW w Koczale)

Wyróżnieni:

Marcin Pavanello

Kacper Domin (uczeń ZKiW w Koczale)

Sławomir Rut (Oddział Gdański PTTK)

Jakub Winter, uczeń ZKiW w Koczale

Kayla Jędrzejewska (Szkoła Podstawowa im. I.A. Zboińskiego w Kikole)

Ireneusz Bednorz (Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Ignacego Antoniego Zboińskiego)

Andrzej Arian (Zespół Szkół Zawodowych, Zespół Szkół Kształtowania Środowiska i Agrobiznesu oraz Zakład Doskonalenia Zawodowego z siedzibą w Giżycku) – 59 uczniów i 2 opiekunów

Serdecznie gratulujemy!


Akcja społeczna IPN „Zapal Światło Wolności” nawiązuje do gestu solidarności, jaki wobec Polaków żyjących w stanie wojennym w Wigilię Bożego Narodzenia 1981 roku wykonały rzesze mieszkańców ówczesnego wolnego świata. Na znak jedności z rodakami świecę w oknie Pałacu Apostolskiego w Watykanie zapalił także papież Jan Paweł II. Do postawienia w oknach świec wezwał również prezydent USA Ronald Reagan, który w Bożonarodzeniowym orędziu do narodu powiedział: „Polacy zostali zdradzeni przez własny rząd. Ci, którzy nimi rządzą, oraz ich totalitarni sojusznicy obawiają się wolności, którą Polacy tak bardzo umiłowali. (…) Niech płomień milionów świec w amerykańskich domach będzie świadectwem, że światła wolności nie uda się zgasić”.

do góry