Nawigacja

Aktualności

Konferencja „Solidarność: od godności człowieka do ponadnarodowej współpracy” – Gdańsk, 8–9 listopada 2019

8 listopada br. przed najpiękniejszym bursztynowym ołtarzem na świecie, w duchowym centrum „Solidarności” – bazylice św. Brygidy – rozpoczęła się niezwykłej rangi konferencja. To faktyczne rozpoczęcie obchodów kolejnej rocznicy narodzin „Solidarności”, które odbędą się za dziesięć miesięcy.

Konferencję zainaugurowała uroczysta Msza św. odprawiona w bazylice św. Brygidy. Liturgii przewodniczył arcybiskup Sławoj Leszek Głódź. W powitaniu szczególnie podkreślił główny temat konferencji: godność człowieka. Ponadto pięknie przybliżył doniosłe znaczenie nadchodzącego Narodowego Święta Niepodległości. Homilię wygłosił arcybiskup Marek Jędraszewski, a jej tematem był wątek encyklik społecznych.

Obaj hierarchowie zostali zaproszeni do udziału w dalszych obradach. Pozostałymi gośćmi honorowymi gdańskiej konferencji będą: delegat Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Ludzi Pracy arcybiskup wrocławski Józef Kupny, włoski polityk prof. Rocco Butglione. Swój udział w konferencji potwierdzili także członkowie Rady Naukowo-Programowej Międzynarodowego Centrum Badań nad Fenomenem Solidarności z Polski, Włoch, Hiszpanii, Chile, Węgier, a także obserwatorzy z Argentyny. Instytut Pamięci Narodowej reprezentuje dyrektor oddziału w Gdańsku, prof. Mirosław Golon.

Konferencja odbędzie się w historycznej Sali BHP w Gdańsku. Jej organizatorami są władze NSZZ „Solidarność” oraz Międzynarodowe Centrum Badań nad Fenomenem Solidarności związane z Uniwersytetem Papieskim Jana Pawła II w Krakowie.

***

Wybór Sali BHP na miejsce konferencji o godności człowieka nie był przypadkowy. To w tym miejscu narodziła się „Solidarnośc” w sierpniu 1980 roku. Od tego momentu zaczęło się ostateczne kruszenie komunizmu i ścian oddzielających zniewolone przez komunizm kraje (jak PRL) od reszty wolnego, demokratycznego świata. To w Sali BHP zaczęło się obalanie „żelaznej kurtyny”, w tym najbardziej znanego jej fragmentu, bo dzielącego jedną z najważniejszych europejskich stolic – Muru Berlińskiego.

9 listopada w Miejscu Pamięci Mur Berliński (Gedenkstaette Berliner) w Berlinie odbędą się główne uroczystości 30. rocznicy upadku muru. Weźmie w nich udział prezydent Rzeczypospolitej Andrzej Duda. O historii zniewolenia naszego kraju przez komunizm można dowiedzieć się z wystawy IPN „Ściany totalitaryzmów”, którą eksponujemy przy historycznej Sali BHP do 30 listopada br. Zachęcamy do jej odwiedzenia tego właśnie dnia.

do góry